Artykuł sponsorowany Dlaczego i kiedy warto stosować badania nieniszczące?

Dlaczego i kiedy warto stosować badania nieniszczące?

Pozwalają wykryć oraz poprawnie ocenić właściwości fizyczne materiałów. Badania nieniszczące są wyjątkowo skuteczne, a jednocześnie nie powodują żadnych zmian we właściwościach użytkowych testowanych powierzchni. Rosnące z każdym rokiem wymagania co do jakości pojawiających się na rynku produktów sprawiły, że jest to metoda coraz chętniej wykorzystywana zarówno w procesie wytwórczym, jak i w eksploatacji urządzeń. 

Czym są badania nieniszczące NDT?

Akronim nazwy tej popularnej metody badań, czyli NDT pochodzi z języka angielskiego – Non-Destructive Testing. Badania nieniszczące ułatwiają kontrolę wszelkich  rozwiązań konstrukcyjnych, a także materiałów i komponentów wykorzystywanych w procesie wytwórczym. 

Wśród nieniszczących metod badawczych można wyróżnić m.in.

  • pomiary radiograficzne rentgenowskie i izotopowe,
  • pomiary ultradźwiękowe wyrobów hutniczych i złączy spawanych,
  • pomiary penetracyjne,
  • pomiary ultradźwiękowe grubości,
  • pomiary prądów wirowych,
  • pomiary szczelności,
  • pomiary magnetyczno-proszkowe.

Wybór konkretnej metody pomiarowej jest w większości przypadków uzależniony od charakterystyki elementu poddawanego badaniu oraz od lokalizacji nieciągłości materiałowych lub powstałych wad eksploatacyjnych.

Dlaczego warto wykonywać badania nieniszczące?

Poprawnie wykonane badanie nieniszczące zapewnia bezpieczeństwo produkcji, również w zakresie eksploatacji maszyn, a niekiedy również wymierne korzyści finansowe. Systematyczna kontrola jakości pozwala kompleksowo nadzorować cykl pracy i tym samym eliminować przyczyny pojawienia się niezgodności lub poważnych wad w wyrobach. W sektorze produkcyjnym usługi nieniszczące pozwalają zapobiegać np. przestojom wynikającym z awarii, a w budownictwie gwarantują bezpieczeństwo na różnych etapach powstawania inwestycji. 

Warto przy tym pamiętać, że regularne badanie materiałów ma olbrzymie znaczenie.

Nie należy zaniedbywać systematycznego wykonywania badań nieniszczących. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować zniszczenia, które w ogólnym rozrachunku negatywnie wpływają nie tylko na produkt końcowy, ale również na bezpieczeństwo jego użytkowników – zauważa ekspert z Energotest Sp. z o.o.

Badania nieniszczące posiadają znacznie szerszy zakres zastosowań niż pomiary niszczące. Pomiary NDT pozwalają tym samym uzyskać niezwykle dokładny opis fizyczny analizowanego materiału. Dzięki różnorodnym metodom diagnostycznym z dużą precyzją można określić m.in. właściwości wytrzymałościowe, termiczne czy elektromagnetyczne produktu bez wykonywania prób destrukcyjnych.

Opracowanie:

Energotest sp. z o.o.

Krosno , Lotników 2

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas