Artykuł sponsorowany Badanie szczelności złączy spawanych przy pomocy metody pęcherzykowej (LT)

Badanie szczelności złączy spawanych przy pomocy metody pęcherzykowej (LT)

Współczesne konstrukcje spawane charakteryzują się dużą różnorodnością kształtów, zastosowań i rozwiązań konstrukcyjnych. Możemy wśród nich wymienić np. rurociągi, cysterny, silosy czy przewody wentylacyjne. W większości są to konstrukcje nieciśnieniowe, a dopuszczenie ich do użytku jest możliwe, między innymi, dzięki szczelności złączy spawanych. Bada się ją przy pomocy metody pęcherzykowej, która jest nie tylko wysoce skuteczna, ale też ekonomiczna.

Krótka charakterystyka metody pęcherzykowej (LT)

Metodę pęcherzykową wykorzystuje się do badania przecieków poprzez zanurzenie analizowanego przedmiotu w płynie próbnym lub pokrycie powierzchni obiektu roztworem substancji powierzchniowo czynnej, czyli pieniącej się. Badanie złączy spawanych odbywa się w powietrzu atmosferycznym, przy podciśnieniu wytworzonym przez przykładany do badanego odcinka spoiny ciekły wskaźnik. Metoda ta wykorzystuje zjawisko przenikania gazu z ośrodka o wyższym ciśnieniu do ośrodka o ciśnieniu niższym, o ile zaistnieje między nimi stosowne połączenie. Kapilarne nieszczelności zlokalizowane w spoinie stanowią takie właśnie połączenie między ośrodkami o różnym ciśnieniu. Owa różnica ciśnień powoduje pojawienie się dobrze widocznego pęcherza w miejscu wady. Jak informuje specjalista z Laboratorium Badań Nieniszczących Draco – metoda pęcherzykowa jest szybka i łatwa w użyciu. Pozwala wykryć nawet bardzo małe nieszczelności i to bez konieczności wydawania pieniędzy na badania ultradźwiękowe, które są dużo droższe.

Gdzie wykorzystuje się metodę pęcherzykową?

Wspomnianą wyżej metodę badania szczelności stosuje się w konstrukcjach stalowych, których docelowe przeznaczenie związane jest z transportowaniem lub magazynowaniem cieczy bądź gazów. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju zbiorniki i rurociągi, gdzie zachowanie pełnej szczelności ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa obiektu oraz jego użytkowników. Badanie szczelności złączy spawanych można wykonać w certyfikowanych laboratoriach, które specjalizują się w wykonywaniu badań nieniszczących. Tego typu jednostki powinny charakteryzować się nowoczesnym wyposażeniem i doświadczoną kadrą specjalistów. Przeprowadzenie badań nieniszczących daje producentowi gwarancję, że wytwarzane przez niego wyroby spełniają wszystkie normy jakościowe. Wykrycie wad na początkowym etapie produkcji pozwala zaś ograniczyć koszty związane z ewentualną naprawą wadliwych elementów. Warto dodać, że badania nieniszczące wykorzystuje się również do oceny konstrukcji stalowych będących w eksploatacji.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas