Artykuł sponsorowany Zalety i wady ekogroszku

Zalety i wady ekogroszku

Ekogroszek od kilku lat bije rekordy popularności wśród opałów do ogrzewania domu. Ich właściciele modernizują dotychczasowe systemy grzewcze, inwestując w piece na ten opał, ponieważ wiedzą, jak wiele korzyści płynie z tej zmiany. Jakie są zalety ekogroszku, że w tak krótkim czasie stał się on popularny i powszechny? Czy ma jakieś wady, które mogą zaważyć na rezygnacji z inwestycji w kocioł na ten opał? Czy nadal warto z niego korzystać?

Czym jest ekogroszek?

Jeszcze kilka lat temu ekogroszek był uznawany za stratę przy wydobywaniu węgla. Piece, które były opalane tym surowcem, nie chciały wydajnie współpracować z małymi cząsteczkami. Żeby jednak je zagospodarować, były sprzedawane po bardzo niskich cenach dla osób, których nie było stać na standardowej wielkości węgiel. Stosunkowo niedawno na rynek weszły do powszechnego użycia piece, które wykorzystują właśnie ekogroszek, czyli małe cząstki paliwa stałego wyprodukowanego na bazie węgla brunatnego i kamiennego do wytwarzania ciepła. Okazało się, że konstrukcja poprawiła „wyniki” drobin, sprawiając, że stały się bardziej wydajne, niż powszechne do tej pory „czarne złoto”. Warunkiem jest jednak kupowanie go z pewnego składu opału, takiego jak PHU Klimek z województwa mazowieckiego. Dzięki temu piec na długo pozostanie sprawny, a cena za ogrzewanie domu korzystna.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek ma wiele zalet, z których pierwsza ukryta jest w jego nazwie. Okazuje się bowiem, że mimo jego pochodzenia z węgla brunatnego lub kamiennego, spełnia on wyśrubowane normy środowiskowe Unii Europejskiej dotyczące zawartości siarki i poziomu spopielenia. W porównaniu do swojego tradycyjnego odpowiednika jest więc zdecydowanie bardziej ekologiczny. Używanie ekogroszku to też duża wygoda – o ile zainwestuje się w dobry piec. Są takie, które posiadają automatyczne podajniki oraz termostaty, dzięki czemu same regulują odpowiednią temperaturę w domu. Dobrze ustawić na początku kocioł pod swoje preferencje, by później cieszyć się komfortowym poziomem ogrzewania. Ekogroszek wciąż jest znacznie tańszy i wydajniejszy, niż zwykły węgiel kamienny czy brunatny. Wysokiej jakości ekogroszek charakteryzuje się wysoką kalorycznością, dzięki czemu pali się długo przy minimalnej ilości popiołu.

Wady ekogroszku

Do wad ekogroszku należy przede wszystkim koszt nowego kotła. Piece na ten opał mają wysokie ceny. Jednak biorąc pod uwagę coroczny koszt surowca, jest to inwestycja, która szybko się zwraca. Można poszukać także w swojej gminie dofinansowań proekologicznych, które pokryją część kosztów wymiany kotła. Potrzebne jest też suche pomieszczenie, w którym opał będzie przechowywany. Obsługa pieca jest prosta, ale ilość wsadu może być obciążająca i wymagać wiele siły fizycznej – choć trzeba to robić rzadko, warto uwzględnić te kwestie, biorąc pod uwagę modernizację. Wreszcie ceny części i napraw pieca na ekogroszek mogą być obciążające. Awarie jednak, przy prawidłowym używaniu, zdarzają się niezwykle rzadko.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas