Artykuł sponsorowany Jak powstaje pellet?

Jak powstaje pellet?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje pellet, a także jakie są jego zalety? W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i poszukiwania alternatywnych źródeł energii pellet stanowi doskonały wybór dla osób, które pragną ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie.

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo stałe uzyskiwane z biomasy, czyli odnawialnych źródeł energii. Najczęściej produkowany jest z trocin i odpadów drzewnych, ale może być również wytwarzany z roślin energetycznych takich jak trzcina cukrowa czy słoma. Pellet ma formę małych, zwartej, cylindrycznej bryłki o średnicy około 6-8 mm i długości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Jego produkcja polega na ściskaniu materiału pod wysokim ciśnieniem, co sprawia, że zachowuje swój kształt bez dodatkowych substancji klejących.

Jak przebiega proces produkcji pelletu?

Podstawowym surowcem do produkcji pelletu jest trociny i wióry drzewne oraz inne odpady z przemysłu drzewnego, takie jak kora czy gałęzie. Wykorzystanie tych materiałów minimalizuje ilość odpadów produkcyjnych i sprawia, że proces produkcji staje się bardziej ekologiczny. Zbieranie surowca odbywa się głównie na terenach leśnych oraz w tartakach.

Przed przystąpieniem do produkcji pelletu konieczne jest dokładne wysuszenie zgromadzonego surowca. W tym celu stosuje się specjalne piece suszarnicze, które redukują wilgotność drewna do 8-12%. Dzięki temu proces granulacji przebiega sprawniej, a gotowy produkt cechuje się wyższą wartością energetyczną.

Jakie są kolejne etapy powstawania pelletu?

Aby uzyskać jednolitą masę, z której będzie można wyprodukować pellet, surowiec musi być odpowiednio rozdrobniony. Wykorzystuje się w tym celu młyny rozdrabniające, które przetwarzają trociny i wióry na drobny pył drzewny. Wiele rodzajów drewna naturalnie zawiera ligninę, która pod wpływem wysokiej temperatury zachowuje się jak klej, utrzymujący razem cząstki pelletu. W przypadku niektórych gatunków drewna konieczne jest dodanie dodatkowego środka wiążącego, takiego jak skrobia czy melasa.

Następnie masa drzewna zostaje poddana procesowi wytłaczania, polegającemu na przepychaniu jej przez specjalną matrycę z otworami o średnicy 6-8 mm. W wyniku tego procesu powstają cylindryczne granulki – pellet. Podczas wytłaczania temperatura pelletu wzrasta, co sprawia, że lignina ulega topnieniu i skleja ze sobą cząstki drewna.

Wysoka temperatura pelletu po wytłaczaniu sprawia, że konieczne jest jego ostudzenie przed pakowaniem. Stosuje się do tego celu specjalne chłodnice, które obniżają temperaturę granulek do około 30°C. Dzięki temu pellet staje się twardy i trwały.

Na końcowym etapie produkcji pellet jest pakowany w worki lub big-bagi, które umożliwiają łatwy transport i przechowywanie produktu. Jakość gotowego pelletu kontrolowana jest przez regularne badania laboratoryjne, które sprawdzają parametry takie jak zawartość wilgoci, wartość opałowa czy zawartość popiołu.

Jakie jest zastosowanie pelletu?

Stosowanie pelletu jako źródła energii cieszy się coraz większą popularnością ze względu na szereg zalet:

  • Ekologia – pellet to paliwo produkowane z odnawialnych źródeł, a jego spalanie nie wpływa negatywnie na środowisko. Emisja CO2 jest znacznie niższa niż w przypadku tradycyjnych paliw, co przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego.

  • Ekonomia – pellet jest tańszym rozwiązaniem w porównaniu do innych paliw. Ponadto jego opałowy charakter pozwala na długotrwałe i efektywne ogrzewanie.

  • Wygoda – stosowanie pelletu jest łatwe i wygodne. Wymaga jedynie zakupienia odpowiedniego pieca czy kotła, a jego magazynowanie nie sprawia problemów.

Pellet wykorzystywany jest głównie jako paliwo do systemów grzewczych, takich jak piece czy kotły. Urządzenia te dostosowane są do spalania pelletu, a ich instalacja może być przeprowadzona zarówno w nowych budynkach, jak i w ramach modernizacji istniejących systemów grzewczych.

Warto zaznaczyć, że kotły na pellet różnią się od tych przeznaczonych dla tradycyjnych paliw stałych takich jak węgiel czy drewno. Kotły te wyposażone są w podajnik ślimakowy, który regularnie dostarcza paliwo do komory spalania, oraz w automatyczny system regulacji temperatury. Dzięki temu ogrzewanie domu staje się wygodne i energooszczędne.

Pellet może być również stosowany do ogrzewania wody użytkowej, co jest szczególnie korzystne dla osób posiadających baseny czy jacuzzi. W takich przypadkach instaluje się specjalne wymienniki ciepła, które są zasilane paliwem pelletowym.

Pellet znalazł także zastosowanie w przemyśle, gdzie wykorzystywany jest jako paliwo do wysokosprawnych kotłów energetycznych. Przyczynia się to nie tylko do obniżenia kosztów produkcji, ale także do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Pellet to paliwo w 100% naturalne i odnawialne, które nie zawiera żadnych dodatków chemicznych ani spoiw. Spalanie pelletu powoduje emisję znacznie mniejszej ilości szkodliwych substancji, takich jak tlenki siarki czy azotu, w porównaniu ze spalaniem węgla. Ponadto stosowanie pelletu prowadzi do wykorzystania odpadów przemysłu drzewnego, które inaczej mogłyby stanowić problem ekologiczny.

Warto zainwestować w dobrej jakości pellet, który zagwarantuje wysoką wydajność energetyczną oraz zminimalizuje emisję szkodliwych substancji. Firma Maxhandel oferuje swoim klientom pellet o wysokiej jakości, produkowany z najlepszych surowców i spełniający najwyższe standardy. Wybierając pellet od firmy Maxhandel, możemy być pewni, że nasze ogrzewanie będzie nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska.

Podsumowując, produkcja pelletu to innowacyjny proces przetwarzania odpadów drzewnych na wysokokaloryczne i ekologiczne paliwo. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie zasobów leśnych w sposób zrównoważony oraz ograniczenie negatywnego wpływu tradycyjnych paliw na środowisko.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas