Artykuł sponsorowany W jakich kotłach można stosować pellet drzewny?

W jakich kotłach można stosować pellet drzewny?

Wraz ze zbliżającym się sezonem grzewczym, znacznie wzrasta zainteresowanie paliwami opałowymi, które pozwolą w tani sposób ogrzać dom, a jednocześnie będą proste w przechowywanie oraz będą zgodne z przyjętymi normami emisji zanieczyszczeń. Jednym z takich rozwiązań jest pellet drzewny, który charakteryzuje się świetnym stosunkiem jakość-cena. Jednakże do jego stosowania potrzebne są kotły o odpowiedniej budowie. Jakie?

Pellet drzewny – do jakich kotłów pasuje?

Jednym z najwydajniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń są kotły na biomasę, czyli np. kotły pelletowe. Podobnie jak tradycyjne kotły zasypowe służy on do wytwarzania ciepła, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie w pomieszczeniach stałej temperatury oraz podgrzanie wody. Jednakże w przeciwieństwie do nich kotły pelletowe są inaczej zbudowane. W ich przypadku opał jest spalany w specjalnym palniku. W ten sposób możliwe jest uzyskanie maksymalnej wydajności spalania pelletu drzewnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu do minimum ilości wytwarzany zanieczyszczeń.

Palniki w kotłach pelletowych najczęściej składają się z paleniska oraz obudowy. Samo palenisko znajduje się wewnątrz i okryte jest obudową, w której znajdują się zapalarki, podajnik oraz wentylator, dzięki któremu możliwe jest spalanie przy optymalnej dostępności tlenu. Większość kotłów pelletowych posiada również podajnik zewnętrzny, który znacznie ułatwia dostarczanie paliwa do palnika.

Istnieje wiele modeli kotłów grzewczych, w których może być stosowany pellet drzewny. Wiele z nich cechuje się pewną uniwersalnością i oprócz pelletu można w nich palić również ekogroszkiem. Modele przeznaczone tylko do pelletu mają wiele udogodnień, jak np. mechanizm samoczyszczący.

Dystrybucją pelletu drzewnego na obszarze województwa lubuskiego zajmują się takie przedsiębiorstwa jak PPHU Piórki.

Jakie korzyści wiążą się ze stosowania pelletu drzewnego?

Pellet drzewny jest rodzajem biomasy, powstaje on poprzez sprasowywanie pod ogromnym ciśnieniem fragmentów drewna, kory czy wiórów. W ten sposób powstaje charakterystyczny granulat, który jest łatwy w przechowywaniu oraz transporcie. Co więcej, dzięki wykorzystywaniu do jego produkcji materiałów odpadowych jest on uważany za paliwo ekologiczne. Warto zwrócić uwagę, że ze względu na niską zawartość wilgoci pellet drzewny charakteryzuje wysoka kaloryczność, dzięki czemu jest to paliwo niezwykle wydajne. Do tego trzeba też dodać, że jest to jeden z najtańszych materiałów opałowych dostępnych na rynku.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter