Artykuł sponsorowany Jak efektywnie ogrzewać dom węglem?

Jak efektywnie ogrzewać dom węglem?

Dobry kocioł to nie wszystko, aby zapewnić utrzymanie ciepła w budynku na odpowiednim poziomie. Niebagatelną rolę w uzyskaniu pożądanych efektów odgrywają również wybór paliwa dobrej jakości oraz jego prawidłowe składowanie. Warto także rozważyć odpowiednią metodę spalania węgla dla uzyskania satysfakcjonujących efektów zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i środowiskowym.

Jakość opału

To kluczowy aspekt do uzyskania zadowalających efektów przy wykorzystaniu tego rodzaju paliwa stałego. Choć nie da ocenić się wszystkich parametrów węgla na pierwszy rzut oka, to jedna wygląd bryły może być cenną wskazówką. Im intensywniejsza jej czerń oraz świecenie, tym bardziej kaloryczny jest dany gatunek. Do zastosowania domowego najlepiej sprawdzają się te o średniej kaloryczności, czyli mieszczącej się w granicach 26-28 MJ/kg. Ten parametr ma niebagatelne znaczenie dla właściwego spalania się węgla, dlatego warto kupować opał w dobrych składach, na przykład należących do Spółki Rakoczy z Torunia.

Należy unikać zarówno produktu zbyt suchego, jak i wilgotnego, ponieważ spalanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W pierwszym przypadku mogą wystąpić problemy z jego zbyt szybkim spalaniem, a co za tym idzie przegrzewaniem się kotła oraz ubytkami ciepła do otoczenia. Z kolei mokry materiał sprawia, że temperatura spalania się zmniejszy, a para woda będzie przyczyną korozji elementów kotła, jak również zanieczyszczenie komina sadzą.

Metoda spalania

Ma wpływ nie tylko na uzyskanie odpowiednich warunków cieplnych w budynku, ale także mniejsze zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska. Węgiel kamienny od dłuższego czasu wzbudza sporo kontrowersji w tym zakresie, dlatego tym bardziej warto poznać dwie skuteczne metody. Oczywiście wybór konkretnej zależy również od typu kotła, jakim dysponujemy. Pierwsza to spalanie dolne, polegające na wrzuceniu części porcji węgla, zastosowaniu rozpałki, a dopiero następnie dosypaniu kolejnej warstwy. Wszystkie uwalniające się gazy są całkowicie wypalane w momencie przejścia przez żar. Druga to z kolei spalanie górne, pozwalające na wykorzystanie maksymalnych wartości energetycznych paliwa stałego. Po tym, jak węgiel znajdzie się w komorze, umieszcza się na jego wierzchu podpałkę. Nie ma konieczności dosypywania kolejnych warstw opału, a efekty są odczuwalne nawet przez całą dobę. Powstającym dym jest całkowicie pozbawiony szkodliwych spalin i ma biały kolor.

Przechowywanie paliwa

Jak zostało już wspomniane wcześniej, zbyt wysoka zawartość wody w bryłach węgla obniża jego wydajność, przyczyniając się do gorszego spalania i szybszej eksploatacji kotła. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kostkę, orzech, czy ekogroszek, należy uchronić je przed zawilgoceniem. Stąd też nie jest wskazane trzymanie materiałów opałowych na zewnątrz bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci zadaszenia lub okrycia folią. Znacznie częściej, również ze względu na wygodę, przechowuje się go w pobliżu kotłowni bądź bezpośrednio w tym pomieszczeniu. Najlepiej wydzielić specjalny boks i w nim składować stertę węgla. Należy jednak pamiętać, aby znajdował się on w odpowiedniej odległości od pieca, czyli minimum 1 metra, aby wyeliminować ryzyko pożaru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas