Artykuł sponsorowany Wędliny bezglutenowe

Wędliny bezglutenowe

Gluten to ogólna nazwa dla białek o podobnym działaniu, które występują w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Osoby, u których zdiagnozowano celiakię, mogą eliminować objawy i skutki uboczne poprzez stosowanie diety bezglutenowej. Dotyczy to także osób, u których występuje obniżona tolerancja na gluten. Przeczytaj, skąd pochodzi gluten w wędlinach i jakie produkty mięsne mogą być uzupełnieniem diety bezglutenowej.

 

Gluten w branży spożywczej

W piekarnictwie gluten jest potrzebny, by ciasto było pulchne i miało odpowiednią konsystencję. Używa się go także do lepszego wiązania tłuszczu z wodą, emulgacji i stabilizacji produktu. Jest on także doskonałym nośnikiem aromatów i przypraw. W przemyśle mięsnym celowo używa się go do poprawy konsystencji i wydajności. Często jednak wędliny mogą zostać skażone glutenem w sposób przypadkowy, np. poprzez położenie danego produktu obok żywności zawierającej gluten, używanie krajalnicy do różnych produktów czy praca na stanowiskach przy wyrobach mięsnych i mącznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że dla większości ludzi gluten jest nieszkodliwy. Jeśli jednak lekarz zalecił ci stosowanie diety bezglutenowej, musisz dużo bardziej zwracać uwagę na to, co jesz.

 

Jak znaleźć wędlinę bez glutenu?

Producenci mają obowiązek podawać skład swoich produktów na etykiecie. Znajdziemy tam wyszczególnione alergeny, w tym gluten. Ta informacja powinna być czytelna i dokładnie zaznaczona. W sklepach mięsnych możemy poprosić o etykietę, by sprawdzić, czy dana wędlina będzie dla nas dobra. W przypadku zakupów hurtowych podstawą jest właściwy kontakt z dostawcami. Ze względu na popularność diety bezglutenowej coraz częściej można spotkać produkty pakowane, które są oznaczone przekreślonym zielonym kłosem. Jest to międzynarodowy znak, który nie może być dowolnie wykorzystywany. Zakład musi wdrożyć określone procedury, które wyeliminują nawet śladowe ilości glutenu.

 

Czy gluten znajdziemy w każdym mięsie?

Produkty, które oznacza się jako „bezglutenowe”, powinny zawierać mniej niż 20 mg/kg glutenu, co jest dość restrykcyjnym przepisem. Specjalista z hurtowni garmażeryjnej Czajka z Kłodzka mówi: Przeważnie większość wędlin nie zawiera glutenu. Jednak w wybranych procesach technologicznych gluten może być dodawany do mięs. Znajduje się także w panierkach i wybranych przyprawach, co dla osób cierpiących na celiakię może być problematyczne. Bardziej prawdopodobne jest występowanie glutenu w konserwach, mięsnych wyrobach garmażeryjnych i wędlinach podrobowych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas