Artykuł sponsorowany Oleje polecane dla przemysłu spożywczego

Oleje polecane dla przemysłu spożywczego

Produkcja żywności, czyli towarów, które są przeznaczone do bezpośredniego spożycia przez człowieka, obarczona jest szeregiem restrykcyjnych norm i przepisów. W halach, a także maszynach stosowanych w przemyśle spożywczym wymagany jest wysoki poziom zachowania czystości i higieny. Dlatego właśnie w tej branży nie mogą być wykorzystywane tradycyjne smary, takie jak w innych dziedzinach. Jakie oleje dla przemysłu spożywczego są polecane? 

Oleje syntetyczne dla przemysłu spożywczego 

Wśród najczęściej polecanych olei stosowanych w przemyśle spożywczym wymienia się przede wszystkim mieszanki syntetyczne. Zazwyczaj charakteryzują się one bardzo szerokim zastosowaniem. Dlatego nierzadko mogą być stosowane niemal we wszystkich urządzeniach w fabryce. Dzięki temu, że są bardzo uniwersalne, jeden produkt może zaopatrzyć wszystkie maszyny. Ze względu na to, że oleje dla przemysłu spożywczego używane są przede wszystkim do smarowania lub spryskiwania powierzchni, które mają kontakt z  żywnością, muszą spełniać również ściśle określone wymogi. Powinny posiadać właściwe atesty i dopuszczenie NSF H1.

Gdzie w przemyśle spożywczym wykorzystuje się oleje syntetyczne?

Oleje syntetyczne w przemyśle spożywczym wykorzystywane są w następujących elementach maszyn:

  • przekładniach czołowych, kątowych, ślimakowych,

  • napędach,

  • mieszadłach,

  • wariatorach,

  • łożyskach tłocznych i ślizgowych,

  • pompach.

Podczas wyboru poszczególnych rodzajów olei, warto zwrócić uwagę na ich lepkość, a także temperaturę krzepnięcia, aby były dostosowane do parametrów pracy urządzeń wykorzystywanych w fabryce.

Biały olej medyczny 

Kolejnym rodzajem smarowideł polecanych dla przemysłu spożywczego jest biały olej medyczny. To parafinowy produkt o wysokiej czystości. Jest on zarówno biologicznie, jak i  chemicznie stabilny. Dzięki temu nie sprzyja namnażaniu się bakterii i innych patogenów. W swojej ofercie ma go firma Janex Serwis. Spełnia on bardzo rygorystyczne wymogi zarówno dla branży spożywczej, jak i farmaceutycznej. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest bezbarwny i oleisty. W składzie ma jedynie niewielką ilość węglowodorów naftalenowych. Jest to produkt hydrofobowy, który nie zawiera siarki, wody i metali ciężkich. Dodatkowo nie zmienia zapachu ani barwy podczas składowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas