Materiał Partnera W jaki sposób odbywa się piaskowanie konstrukcji stalowych?

W jaki sposób odbywa się piaskowanie konstrukcji stalowych?

Stal jest materiałem, który pod wpływem pewnych czynników ulega zabrudzeniom i zniszczeniom. Dlatego też powinno się dbać o jej stan i estetyczny wygląd. Obecnie istnieje wiele metod polegających na czyszczeniu stali. Dzięki nim konstrukcję wykonane z tego materiału są trwalsze i oczyszczone z osadów. Jedną z technik jego usuwania jest piaskowanie stali. 

Czym jest piaskowanie konstrukcji stalowych i jak przebiega? 

Jak już wspomniano, dzięki piaskowaniu można pozbyć się zalegającego na konstrukcjach stalowych osadu oraz resztek farby. Zabieg ten pozwala także na wyrównanie powierzchni materiału. Uważa się, że piaskowanie przynosi lepsze efekty niż szlifowanie stali, dlatego jest tak popularną metodą czyszczenia. 

Firma Techrom zajmującą się zabezpieczaniem konstrukcji stalowych wykorzystuje różne sposoby piaskowania. Wśród elementów poddawanych zabiegowi znalazły się:

  • konstrukcje stalowe, 
  • powierzchnie metalowe i betonowe, 
  • zbiorniki na wodę, paliwo i nieczystości, 
  • felgi samochodowe, 
  • rurociągi. 

Piaskowanie należy do dosyć zaawansowanych procesów czyszczenia. Jego właściwe przeprowadzenie zapewnia wysokie efekty zabiegu, czyli dokładne oczyszczenie poszczególnych elementów. Proces ten polega na uderzaniu drobinkami materiału ściernego o powierzchnię stali. Takie działanie powoduje usunięcie z niej zanieczyszczeń. W piaskowaniu najczęściej wykorzystuje się piasek kwarcowy, rozdrobnione szkło, żużel lub śrut. Najważniejszym parametrem tych materiałów jest ich grubość. Odpowiednią wielkość ziaren przynosi zamierzone efekty. 

Zalety piaskowania konstrukcji stalowych 

Proces piaskowania konstrukcji stalowych przynosi wiele korzyści. Wykorzystuje się go w budownictwie, ponieważ zapewnia trwałość i wysoką jakość materiałów konstrukcyjnych. Podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i korozji materiały, często wymagają właściwej metody oczyszczania. Piaskowanie chroni zatem konstrukcję przed postępującymi uszkodzeniami. 

Proces ten, poza zapewnieniem czystości elementów stalowych, wpływa także na ich gładkość i wyrównanie powierzchni. Dlatego też jest doskonałym zabiegiem poprzedzającym malowanie konstrukcji. Najważniejszymi kwestiami podczas piaskowania, o których należy pamiętać, jest przede wszystkim przestrzeganie zasad BHP. Pracownik wykonujący zabieg powinien być zabezpieczony odpowiednim strojem przed przedostaniem się drobinek do dróg oddechowych. Ubranie takiej osoby musi być zatem odporne na przedostawanie się szkła, piasku, żużlu czy śrutu, a zarazem dobrze przepuszczalne dla powietrza. 

Podziel się