Materiał Partnera Sodowanie – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Sodowanie – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Sodowanie to innowacyjna technika czyszczenia i usuwania lakieru z samochodów, która – dzięki nieniszczącej właściwości ścierniwa – pozwala delikatnie zdzierać lakier z karoserii auta oraz innych delikatnych powierzchni, nie uszkadzając ich ani nie wypaczając. Sprawdźmy, jak proces sodowania wygląda w praktyce, i gdzie znajduje praktyczne zastosowanie.

Skuteczna i bezinwazyjna technika czyszczenia sodą

Technika czyszczenia sodą umożliwia dokładne czyszczenie materiału bez naruszenia jego struktury. Zamiast toksycznych chemikaliów wykorzystuje sprężone powietrze do rozprowadzenia wodorowęglanu sodowego, aby skutecznie usunąć farbę lub zanieczyszczenia z powierzchni bez uszkadzania powierzchni pod spodem.
 
Wodorowęglan sodu to biały proszek, który bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Podczas uderzania w czyszczoną powierzchnię wodorowęglan sodu rozkłada się na węglan sodu, dwutlenek węgla i wodę. Soda oczyszczona to nietoksyczny i bezpieczny dla środowiska materiał.

Zastosowanie techniki sodowania w motoryzacji

Główną zaletą techniki sodowania jest to, że do usuwania lakieru z pojazdów nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia, takie jak szlifierki, co znacząco skraca czas potrzebny na przygotowania i oczyszczania samochodu. Co więcej, piaskowanie sodą w żaden sposób nie uszkadza metalowych, szklanych, gumowych, chromowanych i aluminiowych elementów wykończenia samochodu. Sodowanie auta nie ogranicza się tylko do usuwania lakieru, w rzeczywistości jest również idealne do czyszczenia i zdzierania włókna szklanego, elementów kompozytowych i paneli samochodowych. Wynika to głównie z możliwości usunięcia czegokolwiek z powierzchni nadwozia samochodu bez uszkadzania nadwozia znajdującego się pod spodem.Jakie zanieczyszczenia mogą zostać usunięte?

Sodowanie, przeprowadzane w dobrych lakierniach np. Lak Pro, pozwala na dokładne oczyszczenie i zmycie lakieru z wielu zanieczyszczeń powierzchniowych, takich jak węgiel, smar, olej, korozję powierzchniową czy farbę. Pełna rozpuszczalność w wodzie sprawia, że soda oczyszczona może wypłukać wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w ciasnych zakamarkach i usunąć farbę z karoserii pojazdu aż do materiału podstawowego.
 Warto przy tym dodać, że to rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla otoczenia. Soda jest substancją niepalną, przyjazną dla środowiska i wolną od chemikaliów. Może być stosowana we wszystkich branżach przemysłowych, a także w przemyśle spożywczym. Po wyczyszczeniu obiektu wystarczy spłukać go wodą – cały proces jest niezwykle szybki i efektywny.

Opracowanie:

Lak Pro Dawid Nieuważny i Paweł Pastor s.c.

Żywiec , Za Wodą 26

Podziel się