Materiał Partnera Na czym polega piaskowanie drewna?

Na czym polega piaskowanie drewna?

Piaskowanie jest niezwykle szybką i efektywną metodą czyszczenia różnych powierzchni poddawanych codziennej eksploatacji. Wśród nich można wymienić choćby kostkę brukową oraz elewacje. Okazało się ono również niezwykle skuteczne w przypadku domów wykonanych z drewna oraz zabytkowych mebli. Polega on na oddziaływaniu na czyszczony materiał za pomocą materiału ściernego (np. piachu) za pośrednictwem strumienia sprężonego powietrza. 

Piaskowanie metodą ozdabiania mebli

Inną funkcją piaskowania jest także szlifowanie oraz kształtowanie powierzchni. W tym przypadku dotyczy to przede wszystkim drewna, ponieważ jest ono stosunkowo bardziej podatne na obróbkę niż np. kamień. Z tego powodu jest technologią wykorzystywaną w produkcji oraz ozdabianiu drewnianych mebli, wyjaśniają pracownicy firmy Lakpro. Piaskowanie pozwala także przygotować powierzchnię do malowania, ponieważ charakteryzuje się efektem, który można uzyskać poprzez szlifowanie. 

W jaki sposób przeprowadza się piaskowanie?

Zabiegi piaskowania są wykonywane za pomocą specjalnych pistoletów operujących wysokim ciśnieniem podczas oczyszczania. Posiadają one zbiornik na piach lub inne tworzywo do piaskowania. Wykorzystywane są one w serwisach blacharsko-lakierniczych, ale stają się coraz bardziej dostępne dla prywatnych użytkowników. Ważne jest, aby podczas procesu osłonić twarz maską oraz założyć okulary ochronne, aby zabezpieczyć się przed dostaniem się pyłów do dróg oddechowych i oczu. Do piaskowania można wykorzystywać także odpowiednio rozdrobnione szkło, szlakę śrut lub żużel. 

Zastosowanie piaskowania w innych dziedzinach


Piaskowanie z powodzeniem sprawdza się podczas czyszczenia metali oraz usuwania lakierów z metalowych powierzchni. Dzięki temu, że do procesu tego wykorzystywane są pistolety o cienkich dyszach, można przeprowadzić je nawet w trudno dostępnych miejscach. W związku z tym, że pozwala szybko usunąć farbę, wykorzystuje się tę technikę do usuwania graffiti. Metoda ta stosowana jest także w warsztatach samochodowych, ponieważ pozwala bardzo szybko pozbyć się rdzy z auta oraz analogicznie z innych metalowych powierzchni.

Opracowanie:

Lak Pro Dawid Nieuważny i Paweł Pastor s.c.

Żywiec , Za Wodą 26

Podziel się