Materiał Partnera Surowce wtórne - dlaczego warto oddawać je do skupu?

Surowce wtórne - dlaczego warto oddawać je do skupu?

Złomowisko jest miejscem, które najczęściej kojarzy się z utylizacją starych samochodów. Warto jednak mieć świadomość, iż coraz więcej miejsc tego typu prowadzi również skup surowców wtórnych. Oddawanie materiałów tego typu do skupu może nie tylko zapewnić dodatkowe środki finansowe, ale także zwiększyć ochronę środowiska naturalnego. Dlaczego jeszcze warto oddawać surowce wtórne do skupu?

Recykling surowców wtórnych

Komputery, telefony i inne urządzenia elektroniczne stanowią elementy obecne w codziennym życiu. Dzięki nie zwalniającemu postępowi technologicznemu bieżące funkcjonowanie staje się znacznie łatwiejsze. Niestety, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt elektroniczny rośnie również liczba elektrośmieci. Recykling surowców wtórnych jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie tego zjawiska.

Każdego rodzaju urządzenie elektroniczne jest zasilane przy użyciu baterii lub prądu. W sprzętach tego typu obecne są również substancje chemiczne szkodliwe dla środowiska naturalnego, takie jak azbest, rtęć czy ołów. Z uwagi na ten aspekt, urządzenia elektroniczne oraz źródła ich zasilania nie powinny być utylizowane wraz z innymi odpadami. Chcąc pozbyć się starych baterii warto udać się do skupu surowców wtórnych. W miejscach tego typu przyjmowane są następujące rodzaje przedmiotów:

  • sprzęt RTV i AGD - telewizory, pralki, zmywarki, mikrofalówki, odkurzacze,
  • urządzenia biurowe - komputery, telefony, drukarki, aparaty fotograficzne,
  • narzędzia użytkowe - wiertarki, lutownice, kosiarki,
  • akumulatory i baterie.

Należy mieć świadomość, iż zawarte w urządzeniach codziennego użytku pierwiastki mogą być szkodliwe dla środowiska. Ciekawostką jest, iż część z nich może być pozyskana w trakcie procesu recyklingu i użyta do produkcji innych urządzeń. Mowa tutaj przede wszystkim o miedzi, złocie czy srebrze, które znajdują zastosowanie zarówno w produkcji instrumentów, jak i elementów stomatologicznych.

Jakie odpady warto oddać do skupu surowców wtórnych?

Im więcej osób korzysta z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych tym większe jest zużycie metali szlachetnych. W ostatnich latach można zaobserwować duży popyt na zakup nowych sprzętów. Naturalną konsekwencją tego zjawiska jest powstawanie nowych skupów surowców wtórnych. Miejsca takie jak Zo-Met Skup Złomu w Żabnie zajmuje się skupem nie tylko metali, ale również surowców takich jak:

  • makulatura - książki, czasopisma, kartony tekturowe i inne elementy papierowe,
  • szkło - butelki i słoiki, zarówno białe jak i kolorowe,
  • tworzywa sztuczne - puste pojemniki plastikowe, puszki, nakrętki i inne elementy wykonane z tworzyw sztucznych,
  • elektrośmieci - wszystkie wyżej wymienione sprzęty elektroniczne oraz ich fragmenty.

Czy warto recyklingować surowce wtórne?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznacznie twierdząca. Wynika to z faktu, iż nowoczesny recykling nie polega jedynie na dbaniu o środowisko naturalne. Choć aspekt ten jest niezwykle istotny w dłuższej perspektywie to oddawanie elektroodpadów do skupu surowców wtórnych ma jeszcze jedną zaletę - dzięki temu można uzyskać dodatkowe pieniądze. Ten fakt z reguły przekonuje do wysprzątania mieszkania w poszukiwaniu niepotrzebnego sprzętu elektronicznego.

Warto też wiedzieć, iż przetwarzanie surowców wtórnych jest opłacalne nie tylko dla osób prywatnych, ale również dla firm. W siedzibach dużych przedsiębiorstw bardzo często można znaleźć przestarzały sprzęt, który wystarczy przywieźć na złomowisko. Dzięki utylizacji niepotrzebnych urządzeń firma może zyskać dodatkową przestrzeń i uzyskać dodatkowe fundusze na zakup nowego sprzętu. Jak widać, recykling surowców wtórnych ma znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również wspiera osoby fizyczne i przedsiębiorców.

Opracowanie:

Zo-Met Skup Złomu

Żabno , Szkotnik 8A

  • tel. 606 847 012

Podziel się