Materiał Partnera Zalety oddawania odpadów do skupu surowców wtórnych

Zalety oddawania odpadów do skupu surowców wtórnych

Każdy dom, przedsiębiorstwo czy inne miejsce, gdzie przebywają ludzie, jest źródłem odpadów wszelkiego rodzaju. Bark ich utylizacji i właściwego składowania może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Obecnie w całym kraju stosowana jest obowiązkowa segregacja odpadów, ale to nie jedyne wyjście. Poznaj zalety skupu surowców wtórnych.

Korzyść ze sprzedaży odpadów

Jak wskazuje nazwa „skup surowców wtórnych” zajmuje się kupowaniem tych materiałów. Różne punkty mają różny zakres przyjmowanych odpadów, ale najczęściej spotkać możemy skup złomu. Ponadto często prowadzony jest skup makulatury czy tworzyw sztucznych. Szkło również jest surowcem wtórnym, ale zwykle we własnym zakresie wykorzystujemy szklane opakowania wielokrotnie – na przykład słoiki do przetworów.

Dlaczego warto oddawać odpady do skupu takiego jak Junior w Bolesławcu? W przeciwieństwie do wprowadzonego obowiązkowo Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów tu nie my płacimy za pozbycie się śmieci, ale to nam wypłacana jest odpowiednia kwota. Wysokość zapłaty ustalana jest na podstawie wagi przywiezionego przez nas złomu czy plastiku. Dlatego warto odpady tego rodzaju gromadzić i wywozić jednorazowo w większych ilościach. Pamiętajmy przy tym, że ceny mogą ulegać zmianom oraz różnić się pomiędzy szczególnymi punktami. Warto też dowiedzieć się, czy skup złomu oferuje transport śmieci, czy też powinniśmy odwiedzić go osobiście.

Odpady przekazywane do skupu poddawane są recyklingowi i mogą zostać ponownie wykorzystane w innym celu. Dlatego oddając tam nagromadzoną makulaturę, złom stalowy i kolorowy, czy plastik możemy wpłynąć na ilość odpadów, które niszczą naszą planetę. Warto wykorzystywać wszystkie dostępne nam metody ochrony środowiska, zarówno w zakresie stylu życia, jak i gospodarowania energią czy odpadami.

Usuwanie kłopotliwych odpadów

Szczególnym rodzajem śmieci, które sprawiają nam największy problem przy utylizacji, są różnego rodzaju zużyte urządzenia elektryczne. Ze względu na materiały wykorzystane do ich budowy nie mogą one być po prostu wyrzucone na śmietnik. Płyny z akumulatorów czy baterii są dla zwierząt toksyczne i mogą doprowadzić do skażenia środowiska. Należy odpowiednio je przechowywać i przekazywać jedynie do skupu zużytego sprzętu elektrycznego. Jedynie wówczas możemy mieć pewność, że zostaną one potraktowanie zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. W tej grupie odpadów znajdą się zarówno niewielkie komputery, radia czy telewizory, jak i lodówki, pralki oraz wszelkie inne urządzenia AGD.

Podziel się