Materiał Partnera Sposoby obróbki mechanicznej stali

Sposoby obróbki mechanicznej stali

Głównym zadaniem obróbki mechanicznej stalowych elementów jest nadanie im odpowiedniego kształtu oraz wyglądu. Żeby to uzyskać, konieczne jest odpowiednie wyposażenie i zastosowanie innowacyjnych technologii. Dzięki temu można obrabiać różnorodne elementy, bez względu na ich grubość oraz rozmiary – od ogromnych arkuszy blachy, aż po niewielkie zębatki. W jaki sposób jest obrabiana stal w profesjonalnych przedsiębiorstwach?

Obróbka elementów

Podstawowa obróbka stali odbywa się zwykle przy użyciu technologii nazywanej skrawaniem poprzez zastosowanie obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC). W ten sposób dzięki zsynchronizowanym ze sobą urządzeniom można wykonać takie czynności jak:

  • Toczenie – nadawanie kształtów przy pomocy noża tokarskiego, najczęściej elementów w postaci brył obrotowych.
  • Frezowanie – ruch obrotowy wykonuje narzędzie. Służy do nadawania kształtu i obrabiania wszelkich płaszczyzn, kanalików, rowków oraz uzębień.
  • Wiercenie – wykorzystywane do tworzenia otworów.
  • Szlifowanie powierzchni – poprawia nie tylko wygląd, ale także jej właściwości.

W dzisiejszych czasach procesy te mogą przebiegać wyjątkowo szybko i sprawnie, w zależności od stosowanych w przedsiębiorstwie maszyn. Jedną z lepiej wyposażonych firm jest Głowacki i Spółka, której siedziba znajduje się w miejscowości Cerekiew niedaleko Radomia.

Precyzyjne wycinanie

Zanim jednak element zostanie poddany profesjonalnej obróbce, należy dociąć go z większego arkusza. W tym celu najczęściej stosuje się cięcie laserowe, które jest nie tylko szybkie, ale także niezwykle precyzyjne. Dzięki wiązce lasera krawędzie są doskonale wykończone i gładkie, czego nie można osiągnąć poprzez docinanie przy pomocy klasycznych ostrzy. Technologia ta może być wykorzystywana w przypadku dużych, jak i niezwykle małych projektów np. niewielkich kół zębatych.

Spawanie stali

Bardzo ważnym etapem obróbki stali jest jej spawanie. W ten sposób można połączyć ze sobą dowolne elementy i zrealizować nawet najbardziej skomplikowane projekty. Spawaniu bez problemu można poddawać stale stopowe oraz niestopowe, a także aluminium.

Metody spawania stali:

  • MIG/MAG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych, zwykle argonu, helu oraz dwutlenku węgla.
  • TIG – metoda spawania nietopliwą elektrodą w osłonie gazów obojętnych.

W przypadku spawania ważna jest przede wszystkim jakość połączeń. Zwykle szybciej ulegają korozji, dlatego ich amatorskie wykonanie może prowadzić do przedwczesnego wyeksploatowania elementu.

Podziel się