Artykuł sponsorowany Sposoby obróbki mechanicznej stali

Sposoby obróbki mechanicznej stali

Głównym zadaniem obróbki mechanicznej stalowych elementów jest nadanie im odpowiedniego kształtu oraz wyglądu. Żeby to uzyskać, konieczne jest odpowiednie wyposażenie i zastosowanie innowacyjnych technologii. Dzięki temu można obrabiać różnorodne elementy, bez względu na ich grubość oraz rozmiary – od ogromnych arkuszy blachy, aż po niewielkie zębatki. W jaki sposób jest obrabiana stal w profesjonalnych przedsiębiorstwach?

Obróbka elementów

Podstawowa obróbka stali odbywa się zwykle przy użyciu technologii nazywanej skrawaniem poprzez zastosowanie obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC). W ten sposób dzięki zsynchronizowanym ze sobą urządzeniom można wykonać takie czynności jak:

  • Toczenie – nadawanie kształtów przy pomocy noża tokarskiego, najczęściej elementów w postaci brył obrotowych.
  • Frezowanie – ruch obrotowy wykonuje narzędzie. Służy do nadawania kształtu i obrabiania wszelkich płaszczyzn, kanalików, rowków oraz uzębień.
  • Wiercenie – wykorzystywane do tworzenia otworów.
  • Szlifowanie powierzchni – poprawia nie tylko wygląd, ale także jej właściwości.

W dzisiejszych czasach procesy te mogą przebiegać wyjątkowo szybko i sprawnie, w zależności od stosowanych w przedsiębiorstwie maszyn. Jedną z lepiej wyposażonych firm jest Głowacki i Spółka, której siedziba znajduje się w miejscowości Cerekiew niedaleko Radomia.

Precyzyjne wycinanie

Zanim jednak element zostanie poddany profesjonalnej obróbce, należy dociąć go z większego arkusza. W tym celu najczęściej stosuje się cięcie laserowe, które jest nie tylko szybkie, ale także niezwykle precyzyjne. Dzięki wiązce lasera krawędzie są doskonale wykończone i gładkie, czego nie można osiągnąć poprzez docinanie przy pomocy klasycznych ostrzy. Technologia ta może być wykorzystywana w przypadku dużych, jak i niezwykle małych projektów np. niewielkich kół zębatych.

Spawanie stali

Bardzo ważnym etapem obróbki stali jest jej spawanie. W ten sposób można połączyć ze sobą dowolne elementy i zrealizować nawet najbardziej skomplikowane projekty. Spawaniu bez problemu można poddawać stale stopowe oraz niestopowe, a także aluminium.

Metody spawania stali:

  • MIG/MAG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych, zwykle argonu, helu oraz dwutlenku węgla.
  • TIG – metoda spawania nietopliwą elektrodą w osłonie gazów obojętnych.

W przypadku spawania ważna jest przede wszystkim jakość połączeń. Zwykle szybciej ulegają korozji, dlatego ich amatorskie wykonanie może prowadzić do przedwczesnego wyeksploatowania elementu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas