Artykuł sponsorowany Sito do przesiewania jest znane ludzkości od wielu lat.

Sito do przesiewania jest znane ludzkości od wielu lat.

Sita stosowane do przesiewania mąki, maku lub innych produktów obecne są w ludzkich domostwach od wieków. Co więcej, stosowane są również w rozmaitych branżach, jakim jest piekarnictwo, cukiernictwo, a nawet spotykane są w pszczelarstwie. Okazuje się, że sita używane są także w przemyśle i podczas prac naukowych. W związku z tak dużymi możliwościami sita można nazwać sprzętami uniwersalnymi.

Rzemiosło zajmujące się tworzeniem sit nazywane jest sitarstwem. Tego typu zajęcie, w Polsce znane jest już od roku 1720. Produkcją sprzętu do przesiewania zajmowano się w okresie zimowym, natomiast latem po prostu je sprzedawano. Sito nie jest skomplikowanym artykułem, to stosunkowo proste narzędzie. Jego praca polega na oddzielaniu od siebie małych i dużych obiektów, jak również pozwala odizolować ciała stałe od płynnych substancji. W gospodarstwach domowych sito wykorzystywane jest do przesiewania np. mąki, cukru pudru, maku, a podczas produkcji nabiału pomaga oddzielić serwatkę od sera. Prosta budowa tego artykułu pozwala używać go nawet w tworzeniu nadruków, a proces ten nazywany jest sitodrukiem.

Budowa sita

Sito o najprostszej budowie jest niczym innym jak powierzchnią, która ma dziurki – inaczej nazywane otworami lub oczkami. Taka konstrukcja z łatwością pozwala na przemieszczanie się przez nie obiektów o niewielkich rozmiarach. Z kolei duże przedmioty nie mają takiej sposobności, przez co zostają na wierzchu sita. Sprzęt do przesiewania zazwyczaj budowany jest przy pomocy plecionej siatki, czyli drutu. Obecnie producenci stosują także włókna wykonane z tworzyw sztucznych, które splecione ze sobą formują różnego rozmiaru otwory. Oczka mogą mieć od kilku centymetrów wielkości do nawet ułamków milimetra. Wszystko zależy od przyszłego zastosowania powstałego sita. Natomiast powierzchnia do przesiewania ręcznego otoczona jest walcowatym wyrobem i w fachowym nazewnictwie określany jest jako przetak.

Budowa przetaka

Przetak zbudowany jest między innymi z łubu, czyli kory drzewnej. Wybierane są do tego drzewa rodzaju: wiąz, lipa oraz sosna. Drugim istotnym elementem tego artykułu jest przestrzeń do przesiewania. W tej wersji wykorzystywane są metalowe siatki, jak również tworzywa sztuczne. Oczywiście wielkość oczek producent dostosowuje do przyszłych zastosowań przetaka oraz wymagań klienta. Sito służące do przesiewania ręcznego było wytwarzane od wielu lat. Największymi producentami na terenie Polski były zakłady znajdujące się w Biłgoraju. Dlatego firma Sit-Pol jest niezwykle istotnym twórcą sit na obszarze naszego kraju. Wynika to z jej wieloletniej tradycji oraz dużego doświadczenia. Fakt ten sprawia, że ich produkty cieszą się dużą trwałością, jak i precyzją.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas