Artykuł sponsorowany Na czym polega wypalanie plazmowe, tlenowe i laserowe?

Na czym polega wypalanie plazmowe, tlenowe i laserowe?

Wypalanie elementów ze stali wymaga wiedzy, umiejętności i specjalistycznego sprzętu. To wszystko zapewnia szybką pracę i znakomite efekty - na przykład precyzyjne instalacje technologiczne dla różnych gałęzi przemysłu. Firmy, które się tym zajmują, mają do dyspozycji różne metody obróbki metali - wypalanie plazmowe, tlenowe, laserowe. Czym się od siebie różnią te metody?

Wypalanie plazmowe

Metodę plazmową poleca się do cienkich blach (zwykle 6-40 mm), w przypadku grubszych blach ta technika nie zadziała. W tym podejściu stosuje się tzw. skoncentrowany łuk plazmowy. Plazma jest zjonizowaną materią, której struktura przypomina gaz. Ze względu na swoje właściwości jest nazywana czwartym stanem skupienia.

Zaletą cięcia plazmowego jest szybkość - potrafi być nawet kilkukrotnie większa od wypalania tlenowego. Niestety wadą jest to, że nie zapewnia perfekcyjnej jakości krawędzi, dlatego później zwykle jest potrzebna dalsza obróbka.

Wypalanie tlenowe

Jest to najstarsza technika cięcia stali. Jest polecana nawet do bardzo grubych blach, jednak zwykle tnie się blachę do grubości do około 20 mm. Metoda jest prosta, a sprzęt w miarę tani. Głównym narzędziem jest palnik tlenowy. Prawidłowo ustawiony tworzy równą, prostopadłą powierzchnię cięcia. Otrzymane krawędzie nie są tak idealnie gładkie, jak w przypadku cięcia laserowego, lecz są na tyle dobre, że nadają się do wielu różnych zastosowań bez konieczności dalszej obróbki.

Połączeniem wyżej opisanych technik jest cięcie plazmowo-tlenowe. Łączy ono zalety obu metod i skraca ogólny czas pracy.

Cięcie laserem

Wypalanie laserowe jest polecane do miękkiej stali o grubości około 30 mm. W przypadku blach bardzo twardych, lepiej wybrać inne narzędzia. Proces ten polega na wykorzystaniu skupionej wiązki laserowej o niezwykle wysokiej temperaturze. Cięcie laserowe jest szybkie, mimo to zapewnia znakomitą precyzję nawet przy bardzo małych elementach. Krawędzie wypalanego elementu są zwykle bardzo dobrej jakości - są gładkie, czyste, równe i nie wymagają dodatkowej obróbki.

Kompleksowe wypalanie elementów z blachy

Na rynku funkcjonują wyspecjalizowane firmy, które zajmują się profesjonalną obróbką metali. Przykładem takiej firmy jest Inox Instal Mateusz Chyliński. Przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnym sprzętem (wypalarka plazmowo-tlenową marki Ajan, wycianarka laserowa Bystronic) i wykwalifikowaną kadrą. Jest również otwarte na potrzeby klienta. Firma zapewnia terminowość, atrakcyjne ceny i wysoką jakość wyrobów, a potwierdzeniem tego jest liczne grono zadowolonych klientów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas