Materiał Partnera Rozdzielnia natynkowa czy podtynkowa – różnice

Rozdzielnia natynkowa czy podtynkowa – różnice

Rozdzielnica elektryczna jest najważniejszym elementem instalacji elektrycznej – w rozdzielnicy znajdują się urządzenie odpowiadające za przepływ prądu, a także za ochronę, izolację, pomiar i regulacje. Wszystko to razem tworzy układ elektryczny – rozdziela on energię elektryczną w bezpieczny sposób. Rozdzielnice elektryczne występują w dwóch wersjach podtynkowej i natynkowej. Jakie są różnice?

Skrzynka elektryczna, to urządzenie które odpowiada za pracę danej instalacji elektrycznej. Jeżeli pojawi się problem z prądem, właśnie w skrzynce elektrycznej będziemy szukali rozwiązania problemu. Skrzynka daje możliwość sterowania wybranymi obwodami elektrycznymi. Pod kątem montażu wyróżniamy rozdzielnicę natynkową i podtynkową.

Rozdzielnica elektryczna natynkowa

Tego rodzaju rozdzielnica przeznaczona jest do montowania bezpośrednio na ścianie (tynku). Rozdzielnice natynkowe wyróżnia mnogość wyboru – dostępne są w różnych kształtach i wymiarach. Ich zaletą jest również bardzo prosty montaż – niezależnie od rodzaju powierzchni, na której chcemy montować skrzynkę elektryczną. Do montażu nie potrzebujemy wielu narzędzi – wiertarka i kilka kołków ze śrubami w zupełności wystarczą.
Skrzynkę elektryczną natynkową umieszcza się zazwyczaj na korytarzach budynków, bądź w komórce pod schodami jako że minimalna grubość takiej rozdzielnicy, to 20 cm – a więc zajmuje miejsce w przestrzeni domowej i jest mniej estetyczna niż rozdzielnica podtynkowa.

Rozdzielnice podtynkowe

Rozdzielnice elektryczne podtynkowe zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, głównie ze względów estetycznych. Nie zajmują też miejsca, ponieważ są instalowane po prostu w specjalnie przygotowanych otworach wnękowych. Również skrzynki w wersji podtynkowej dostępne są w wielu różnych kształtach i wymiarach.
Estetyka to cecha, która decyduje o przewadze skrzynki elektrycznej podtynkowej, nad natynkową. Dzięki montażu we wnęce, skrzynka jest jakby „schowana” w ścianie. Możliwości wyboru praktycznie dowolnego koloru, pozwoli dopasować skrzynkę do wystroju mieszkanie; można również sprawić, że będzie praktycznie niezauważalna.
Rozdzielnice natynkowe wykonane są zazwyczaj z metalu bądź z materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne. Skrzynki podtynkowe wykonywane są również z metalu lub z wysokiej jakość tworzywa sztucznego. Jak sugeruje ekspert z firmy NAO–PLAST – niezależnie od rodzaju skrzynki elektrycznej miejmy na uwadze jej lokalizację. Skrzynka musi się znajdować w miejscu łatwo dostępnym, by w razie awarii móc szybko zareagować.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas