Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie pasów napędowych

Rodzaje i zastosowanie pasów napędowych

Pasy napędowe montowane są w przekładniach pasowych i służą do przenoszenia mocy. Ich rodzajów pod względem długości, grubości oraz szerokości jest bardzo dużo. Wiele rodzajów pasków wyróżnia się także ze względu na fakturę oraz cechy szczególne. Jakie zatem wyroby tego typu można nabyć w hurtowniach technicznych? Poznaj rodzaje i zastosowanie pasów napędowych.

Popularne modele pasów napędowych

Rodzajów pasów napędowych jest naprawdę wiele. Wyróżnić można między innymi te zębate o podziałce calowej, metrycznej, a także pasy specjalne. Częściej jednak producenci oraz dystrybutorzy opatrują swoje produkty nazwami pozwalającymi na identyfikację wyrobu ze względu na unikalne własności czy zastosowanie. W asortymencie dobrych hurtowni technicznych można zatem znaleźć:

  • pasy klinowe klasyczne,
  • pasy wąskoprofilowe,
  • pasy zespolone,
  • pasy uzębione,
  • pasy szerokoprofilowe,
  • pasy wielorowkowe,
  • pasy płaskie.

Produkty te często tworzone są również w taki sposób, aby odpowiadały wymaganiom maszyn wykorzystywanych w danej branży. Pasy napędowe można zatem znaleźć w wersjach pasków samochodowych, pasków rolniczych czy pasków kosiarkowych. W ostatnim przypadku warto wybrać paski GARDEN.

Zastosowanie pasów napędowych

Pasy napędowe odpowiedzialne są za przekazywanie napędu z koła czynnego na bierne między innymi w przekładniach bezstopniowych. Rozwiązań technologicznych jest jednak bardzo wiele, a paski znalazły dzięki temu bardzo szerokie zastosowanie. Ich prawidłowe działanie ma zaś bezpośredni wpływ na wiele układów – od nich zależy między innym szybkie uruchomienie maszyn oraz zmiana tempa ich prac. W jakich urządzeniach stosowane są zatem paski napędowe?

Przekładanie paskowe wykorzystywane są w maszynach rolniczych i budowlanych, w ciągnikach siodłowych i samochodach osobowych, a także w dziesiątkach sprzętów wykorzystywanych w przemyśle lekkim oraz ciężkim. Dla przykładu paski wąskoprofilowe idealnie sprawdzają się w silnikach samochodów osobowych, ciężarówek, autobusów oraz wielu innych pojazdach. Zaprojektowane zostały one z myślą o pracy przy prędkościach obwodowych, które nie przekraczają 40 metrów na sekundę. Inny typ pasków – klasyczne zgodne z normą DIN 2215 – wyróżniają się zaś uniwersalnym zastosowaniem, przewodnością elektryczną oraz pracą w ciężkich warunkach. Można je zastosować w wiertarkach, szlifierkach czy nawet w małych elektrowniach wodnych!

Na jakie parametry zwracać uwagę przy kupnie pasów napędowych?

Przy zakupie pasów napędowych ważne jest zwracanie uwagi na ich parametry techniczne. Przede wszystkim wybierać powinno się produkty, które doskonale będą odpowiadały pracy pozostałych podzespołów danego urządzenia. Warto zatem kupować pasy napędowe w firmach, które zatrudniają doświadczonych doradców technicznych. O to nie muszą martwić się klienci hurtowni technicznej WALOR, która działa w Kolbuszowie. Oferuje ona kilkanaście modeli popularnych pasków napędowych. Jakie powinny one mieć parametry techniczne?

Dobre wyroby dla przekładani paskowych muszą cechować się odpornością na ścieranie, wysokie i niskie temperatury, a także na znaczną siłę nacisku. Powinny one wytrzymywać również szkodliwe działanie wody, wilgoci, smarów i środków chemicznych, a ich własności warto, by były zbliżone do tych, którymi cechują się łańcuchy napędowe.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas