Materiał Partnera Co warto wiedzieć na temat pasów transmisyjnych?

Co warto wiedzieć na temat pasów transmisyjnych?

W obecnej chwili wiele urządzeń posiadających silnik nie mogłoby działać bez zastosowania pasów transmisyjnych czy też pasów napędowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pasów transmisyjnych stosowanych w maszynach działających dla różnych gałęzi przemysłu i postaramy się sprawdzić ich pełną charakterystykę. Przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć na temat pasów transmisyjnych.

Czym są pasy transmisyjne?

Pasy transmisyjne to element, którego głównym celem jest oczywiście przeniesienie napędu. Pasy transmisyjne występują w różnych konfiguracjach, a o ich sprawnej i wysoce jakościowej pracy decyduje między innymi stopień naciągnięcia pasa, jakość materiału użytego do produkcji, a także jego dopasowanie do konstrukcji danej maszyny. Budowa pasa transmisyjnego składa się zasadniczo z trzech warstw takich jak nośna, której konstrukcja oparta jest na linkach wykonanych między innymi ze stali lub poliestru. Drugą warstwą jest tak zwana podatna tworzona z mieszanki kauczuku i gumy, zaś trzecia, czyli osnowa to połączenie różnych typów materiałów, dzięki którym cały pas transmisyjny jest odporny na działanie takich czynników jak chociażby oleje czy smary.

Rodzaje pasów transmisyjnych

Pasy transmisyjne, czy też napędowe podzielić możemy na takie rodzaje jak:

  • Pasek napędowy płaski - Jest to najpowszechniej spotykany standardowy rodzaj pasa transmisyjnego, który stosuje się w napędach otwartych oraz napędach stycznych. Pasy napędowe tego typu mogą działać zazwyczaj jednostronnie.
  • Pasek napędowy zębaty - Jest to rodzaj pasów posiadających na swojej powierzchni charakterystyczne ząbki, dzięki którym nie ślizgają się na ich powierzchni przekładnie maszyn, a cechuje je również bardzo cicha praca.
  • Pasek napędowy klinowy - Są to pasy transmisyjne, które stosuje się między innymi w maszynach takich jak szlifierki, prasy oraz przenośniki taśmowe, które posiadają zwykle bardzo duże obciążenia. Paski klinowe dostępne są w bardzo różnych konfiguracjach, jeśli chodzi o szerokość, długość a także dodatkowe elementy takie jak zęby lub ich brak.
  • Pasek napędowy wielorowkowy - Jest to pas, który dzięki swojej budowie (w postaci charakterystycznych rowków) umożliwia pozostawanie go na swoim miejscu nawet przy dużych prędkościach działania maszyny. Ogromną zaletą tego typu pasów jest możliwość dostosowania ich do kół o niewielkiej średnicy oraz przekładni pracujących na dużych obrotach.
  • Pasek napędowy wariatorowe - Są to pasy, które posiadają bardzo szerokie profile, dzięki czemu z powodzeniem mogą pracować na kołach posiadających małą średnicę.

Skąd wziąć paski transmisyjne?

Bardzo wysokiej jakości pasy transmisyjne (pędne) przeznaczone między innymi do rozsiewaczy oraz pras rolujących znaleźć można w ofercie firmy Gumix.

Opracowanie:

Gumix Aneta Piątkowska

Żarnowiec , Miechowska 6

Podziel się