Materiał Partnera Recykling miedzi i aluminium – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Recykling miedzi i aluminium – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Czy wiesz, że miedź i aluminium podlegają procesowi recyklingu w 100%? Oznacza to, że można je odzyskiwać w nieskończoność, bez obawy, że pogorszą się ich właściwości lub obniży się ich jakość. W związku z tym, metale te są szczególnie pożądanymi i wysoko cenionymi materiałami na skupach surowców wtórnych. Przeczytaj, w jakich przedmiotach najczęściej znajduje się miedź i aluminium i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze punktu skupu złomu.

Efektywne wykorzystanie zasobów – recykling miedzi

Zapotrzebowanie na miedź z roku na rok się zwiększa - od lat 60-tych XX wieku zużycie tego surowca wzrosło o 250%. Wynika to z faktu, że metal ten znajduje zastosowanie w wielu branżach – począwszy od elektronicznej, a kończąc na budowlanej. Według ekspertów, w komputerze znajduje się jej około 1,5 kilograma, a w standardowym budynku mieszkalnym 100 kilogramów. Oddana na skup złomu miedź pełni więc bardzo ważną rolę – przede wszystkim pozwala na zachowanie lokalnych zapasów i ograniczenie terenów wysypisk śmieci. Pozyskana ze zużytych kabli, przewodów i sprzętów elektrycznych może nadać drugie życie innemu przedmiotowi. Przykładowo – pochodząca z niepotrzebnego smartfonu miedź, może w przyszłości stać się częścią instalacji wodociągowej.

Ochrona przyrody a recykling aluminium

Podobnie jak miedź – oddane na skup złomu aluminium może być użyte do produkcji zupełnie innego przedmiotu. Warto zaznaczyć, że cena za kilogram surowca jest wysoka – warto więc zbierać go i oddawać, tym bardziej, że materiał ten powszechnie spotykany. Najprostszym przykładem są aluminiowe puszki oraz felgi samochodowe. Jak dokładnie wygląda proces ich recyklingu? Na samym początku, odpady, zawierające aluminium trafiają na skup złomu, a następnie oddawane są do sortowni. Tam za pomocą specjalistycznych maszyn – piaskarek – usuwane są z nich zabrudzenia i nadruki. Oczyszczone materiały są cięte na wiórki i prasowane – w takiej formie trafiają do hut. W ostatnim etapie stają się zupełnie innym produktem.

Skup złomu – czym kierować się przy jego wyborze?

Kluczowymi czynnikami, decydującymi o wyborze konkretnego punktu skupu złomu, na który zostaną oddane miedzianie i aluminiowe elementy, są najczęściej: cena za kilogram surowca oraz lokalizacja firmy. Warto zaznaczyć, że konkurencyjne stawki proponuje przedsiębiorstwo Raf-Mar FHU, prowadzone przez Rafała Wodnickiego. Dodatkowo, firma ta wystawia KPO, czyli kartę przekazania odpadów oraz formularz przyjęcia odpadów. Dzięki temu osoba oddająca metale zyskuje potwierdzenie, że materiały zostały przekazane zgodnie z obowiązującym prawem.

Opracowanie:

Raf-Mar FHU Rafał Wodnicki

Kraków , Przewóz 2

Podziel się