Materiał Partnera Cenne właściwości złomu

Cenne właściwości złomu

Na świecie każdego dnia zużywanych i wyrzucanych jest wiele przedmiotów, które składają się z wartościowych składników. Najczęściej możliwe jest odzyskanie większości z tych surowców, dlatego ważne jest to, aby wyrzucać lub oddawać takie przedmioty w odpowiednie miejsca. Możliwa jest także ich sprzedaż Jednym z miejsc, które kupują takie rzeczy są punkty skupu złomu. Poza skupem złomu zajmują się one również jego obróbką lub przygotowaniem do dalszej obróbki.

Materiały pozyskiwane przez punkty skupu złomu

Ludzie każdego dnia dostarczają wiele starych przedmiotów do przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem zużytych rzeczy. Powszechnie o takich rzeczach mówi się złom, jednakże stare, zużyte rzeczy zawierają w sobie wiele cennych surowców wtórnych. Dlatego ich odzyskiwanie jest ważne i pozwala oszczędzać światowe zasoby różnych materiałów. Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty w tej dziedzinie z firmy Stalkor s.c. z Gorzowa Wielkopolskiego, wśród wartościowych materiałów w złomie głównie znajdują się miedź, mosiądz, cynk, ołów, brąz, a nawet stal nierdzewna. Firmy działające w branży surowców wtórnych zajmują się głównie usługami w zakresie handlu złomem. Oferta takich przedsiębiorstw jest szeroka i zróżnicowana. Skup złomu dotyczy zarówno metali kolorowych, jak i metali żelaznych, do których należą między innymi:

 • blachy,
 • żeliwo,
 • złom wsadowy.

Skup złomu metali kolorowych obejmuje zdecydowanie więcej rzeczy. Do firmy specjalizujących się w takich usługach przede wszystkim trafiają części wykonane z aluminium. Do nich najczęściej zalicza się:

 • stopy odlewnicze aluminium,
 • puszki aluminiowe,
 • profile aluminiowe,
 • aluminiowe płyty offsetowe.

Oferta punktu skupu złomu to nie tylko skup złomu stalowego i skup aluminium. Dodatkowo takie przedsiębiorstwa oferują usługi związane ze sprzedażą elementów, które nadają się do dalszego użytkowania. Wiadomo, że niemożliwe jest dokonanie zakupu sprawnych pojazdów, jednak w punkcie skupu złomu kupić można części do różnych maszyn oraz samochodów, motorów, czy rowerów. Jest to możliwe ze względu na to, że nie wszystkie rzeczy trafiające na złom są w całości popsute.

Na czym polega złomowanie i recykling?

Punkty skupu złomy nierzadko zajmują się złomowaniem lub częścią tego procesu. Złomowanie to inaczej uznawanie różnych środków technicznych jako nienadających się do dalszego korzystania z nich, które uległy uszkodzeniu lub zużyły się i niemożliwa jest ich naprawa. Proces złomowania można podzielić na kilka etapów. Do nich zalicza się:

 • wycofanie z użycia,
 • rozebranie przedmiotu na pojedyncze części,
 • wykorzystanie części, które możliwe są do dalszego użytku,
 • utylizacja pozostałych części, które nie nadają się do dalszego użytku.

Z działalnością punktów skupu złomu jest proces recyklingu. Recykling jest jednym ze sposobów ochrony środowiska i polega na wydobywaniu i ponownym wykorzystaniu materiałów, które były w składzie wyrzuconych, niedziałających przedmiotów. Recykling ma dwa główne cele. Pierwszym z nich jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych, zaś drugi cel to zmniejszenie odpadów.

Podziel się