Materiał Partnera Dlaczego recykling miedzi jest taki ważny?

Dlaczego recykling miedzi jest taki ważny?

Dyrektywy unijne restrykcyjne regulują kwestie doboru technologii opałowych dla budownictwa komercyjnego, mieszkaniowego oraz przemysłowego. Europejczycy zachęcani są do zasilania domów ekogroszkiem, gazem LPG czy też jeszcze bardziej proekologicznymi źródłami energii. Prócz tego w krajach UE dynamicznie rozwija się branża recyklingowa. Jej olbrzymie znacznie dostrzec można na przykładzie miedzi, metalu kolorowego, który znaleźć można wszędzie: w elektronice, w samochodach, w meblach, w konstrukcjach budowlanych czy w elementach instalacji. Dlaczego odzysk tego surowca jest tak ważny? Gdzie udać się z zebraną miedzią czy złomem?

Opłacalność recyklingu miedzi

Miedź to metal kolorowy – nieżelazny – który posiada unikalne właściwości. Wykorzystywane są one w przemyśle elektronicznym, chemicznych, budowlanym, a także w wielu innych sektorach gospodarczych. Popularność tego surowca wiąże się zaś m.in. z tym, iż posiada on niebywale wysoką przewodność cieplną oraz elektryczną – dzięki temu stosuje się miedź w szeroko rozumianej energetyce. Metal ten uznać można też za produkt o wysokim znaczeniu strategicznym. Nic zatem dziwnego, iż na całym świecie powstaje tysiące skupów złomu, które odbierają miedź, a następnie przekazują ją do ponownego przerobu. Recykling „rudego złota” jest zaś opłacalny ze względu na:

  • brak utraty własności użytkowych po przerobie – cykl życiowy miedzi jest nieskończony,
  • zużycie energii do wytworzenia miedzi recyklingowej jest niższe od wydobycia o 85%,
  • wykorzystanie miedzi wtórnej w znaczący sposób chroni środowisko (mniejsza ilość kopalni, które negatywnie wpływają na ekologię nawet w promilu kilkunastu km od miejsc wydobycia),  
  • mniej emitowanych substancji szkodliwych w tym 40 milionów ton CO2 rocznie.
  • możliwość znacznego nasycenia rynku UE miedzią recyklingową – już dzisiaj roczne zapotrzebowanie na ten metal jest zaspokajane w 50% przez surowiec wtórny,
  • brak konieczności importu miedzi z zagranicy.

Gdzie udać się ze złomem?

Ze skupami złomu współpracuje wiele firm, które same dostarczają do nich złom pobudowlany czy też poprzemysłowy w tym duże ilości miedzi. Również i osoby indywidualne mogą udać się z odpadami metalowymi do profesjonalnych skupów, które obsługują rynek detaliczny. Najlepiej wybierać lokalne przedsiębiorstwa, które przyjmują nawet najmniejsze ilości złomu. Tak jest w przypadku firmy FHU KORSZLAK DANUTA, która od lat działa w branży recyklingowej i tej związanej z alternatywnymi źródłami energii. Przedsiębiorstwo z Michałek (województwo podlaskie) prócz propagowania haseł zachęcających każdą osobę do zbiórki odpadów – złomu stalowego i metali kolorowych – prowadzi również sprzedaż proekologicznych materiałów opałowych – ekogroszku i ekogroszku premium – a także gazu LPG.

To właśnie z takimi firmami warto podjąć współpracę. Przy sprzedaży miedzi skupom złomu można dobrze zarobić. Miedź w kawałkach zapewnia zarobek w wysokości 15-20 złotych za kilogram – cena zależy od formy przekazywanego złomu (sortowany czy niesortowany). 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas