Artykuł sponsorowany Przetwórstwo tworzyw sztucznych. Maszyny i rodzaje recyklingu

Przetwórstwo tworzyw sztucznych. Maszyny i rodzaje recyklingu

Recykling tworzyw sztucznych polega na racjonalnym i ekonomicznym wykorzystaniu tych materiałów do produkcji wielu przedmiotów, takich jak zabawki, meble, doniczki, folie czy pojemniki.. Jest w pełni ekologiczny, gdyż za jego sprawą ograniczone są odpady z tworzyw sztucznym. By jednak mogło dojść do ponownego zastosowania tych materiałów, niezbędne są odpowiednie i specjalistyczne maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Jakie maszyny służą do recyklingu tworzyw sztucznych?

W przetwórstwie tworzyw sztucznych wykorzystywanych jest wiele rodzajów maszyn. Są one produkowane przez takie firmy jak OBR-ERG z Jasła. Zakłady przetwórstwa mogą się tam zaopatrzyć w odpowiednie urządzenia, dzięki którym można przeprowadzić recykling surowców wtórnych. Najczęściej wykorzystywanymi maszynami są wytłaczarki. Jest ich wiele. Różnią się między sobą m.in. rozmiarami i mocą przerobową. Wyróżnić można wytłaczarki ślimakowe oraz równoległe i stożkowe. Służą do nadaniu wprowadzonemu, pod postacią granulatu, przemiału lub proszku, materiałowi odpowiedniej formy za pomocą temperatury i ciśnienia. Do recyklingu tworzyw sztucznych używa się też pulweryzatorów, które służą do rozdrobnienia i sproszkowania wprowadzonego materiału. Są to najczęściej folie opakowaniowe i plastikowe butelki. Do wykrawania otworów w płaskich elementach służą perforatory. Mogą być jedno i wielkoformatowe i wykorzystane zarówno do pracy na linii produkcyjnej, ale też jako samodzielne urządzenie. W przetwórstwie tworzyw sztucznych wykorzystuje się też stoły kalibrujące, gilotyny, nawijarki ,numeratory termiczne, klipsownice, wanny chłodzące oraz piły tnące. Korzysta się też z obróbki elektroerozyjnej oraz CNC, jak również z narzędzi do formowania rur i profili.

Rodzaje przetwórstwa tworzyw

Dwie podstawowe formy przetwarzania tworzyw sztucznych to recykling mechaniczny oraz recykling chemiczny. Pierwszy polega na ponownym wykorzystaniu materiału w jego pierwotnej postaci. Są to zazwyczaj butelki i foliowe opakowania. Drugi polega na poddaniu tworzywa procesowi, w którym zmieniona zostaje jego skład chemiczny. Reakcja taka ma miejsce poprzez zastosowanie odpowiedniej temperatury (mówimy wtedy o hydrokrakingu, pyrolizie czy zgazowaniu) albo chemicznych substancji rozpuszczających (hydroliza, metanoliza czy glikoliza). Dzięki niej odzyskiwane są wartościowe związki chemiczne, które można stosować m.in. jako paliwo w energetyce oraz w przemyśle cementowo-wapienniczym

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas