Artykuł sponsorowany Jakie znaczenie ma rozdrabnianie tworzyw sztucznych w recyklingu?

Jakie znaczenie ma rozdrabnianie tworzyw sztucznych w recyklingu?

Odzysk tworzyw sztucznych nie jest skomplikowanym procesem, choć składa się z kilku etapów. Na usprawnienie ich przebiegu wpływ ma zastosowanie odpowiednich maszyn, między innymi rozdrabniarek. To ważna część całego recyklingu, ponieważ pozwala zmniejszyć objętość odpadów i przygotować je do dalszego przetwarzania. W artykule opisujemy między innymi, jakie urządzenia wykorzystuje się w tym celu.

Przetwarzanie tworzyw sztucznych

Potocznie nazywany plastik, czyli różnego rodzaju surowce takie jak na przykład PP, PE, PET czy PVC są na szeroką skalę stosowane w przemyśle. Spotykamy je na co dzień na każdym kroku w postaci opakowań, elementów zabawek, pojemników, obudów i wielu innych. Nie da się zaprzeczyć, że to najczęściej wykorzystywany materiał, stąd też odpady z niego stanowią większość wszystkich produkowanych przez człowieka. Ich składowanie staje się problematyczne, zwłaszcza że ich rozkład zajmuje setki lat. To poniekąd wymusza inny sposób ich zagospodarowania, czyli właśnie recykling. Taki odzysk składa się z kilku etapów, z użyciem specjalistycznych maszyn, jakie oferuje między innymi firma Pol-Service z Rzeszowa. Proces umożliwia przetworzenie odpadów plastikowych do postaci proszku lub granulatu, a te dalej da się zastosować do produkcji nowych przedmiotów.

Sposoby rozdrabniania odpadów

To jedna z ważniejszych części przetwórstwa tworzyw sztucznych, ponieważ decyduje o powodzeniu innych czynności, na przykład późniejszego powlekania czy mieszania z plastyfikatorami bądź barwnikami. Ponadto surowiec w postaci granulatu, płatków czy proszku lepiej dozuje się do wytłaczarki czy też wtryskarki. Ma to zatem swoje uzasadnienie jakościowe, ale także ekonomiczne. Należy również dodać, że rozdrobniony materiał zdecydowanie łatwiej jest transportować oraz składować. Temu procesowi poddaje odpady zarówno pokonsumenckie, jak i poprodukcyjne.

Jak zostało wspomniane, do tego rodzaju przeróbki wykorzystuje się odpowiednie maszyny. Zaliczamy do nich młyny, kruszarki czy też linie granulacyjne. Ostatnie z wymienionych, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają uzyskać tak zwany regranulat. Odbywa się to poprzez rozdrobnienie materiału w części nazywanej aglomeratorem bądź zagęszczarką. Zostaje on przetłoczony przez układ plastyfikujący zakończony głowicą kształtującą surowiec w nitki. Na końcu są one obcinane na równe fragmenty. Duża precyzja pozwala pozyskać granulat o najwyższej jakości, spełniający wszelkie normy.

Inaczej działają wymienione już młyny do tworzyw sztucznych czy kruszarki. Te bowiem rozdrabniają odpady w specjalnej komorze za pomocą noży i wirników wykonanych z wysokogatunkowej stali. Wszelkie pojemniki, folie, wyroby tekstylne są przetwarzane na drobne ścinki. Co ważne, kruszarki mogą być stosowane nie tylko do plastiku, ale również metalu, drewna, opon. Z kolei z młynów skorzystają zarówno firmy zajmujące się recyklingiem, jak i przetwórstwem tworzyw sztucznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas