Artykuł sponsorowany Dlaczego projekty form do rotomouldingu są tańsze i szybsze w przygotowaniu od projektów form wtryskowych?

Dlaczego projekty form do rotomouldingu są tańsze i szybsze w przygotowaniu od projektów form wtryskowych?

Faktem jest, że projekty form do formowania rotacyjnego, w porównaniu z formami do wtryskarek, są nie tylko tańsze, ale też szybsze w przygotowaniu. Wynika to bezpośrednio z różnic w obu technologiach formowania tworzyw sztucznych. Forma do rotomouldingu jest konstrukcją już na pierwszy rzut oka prostszą, a przez to łatwiejszą w zaprojektowaniu i znacznie szybszą w wykonaniu.   

Zrozumienie, skąd bierze się komplikacja form do wtryskarek (a co za tym idzie cena i czas ich projektowania) oraz stosunkowa łatwość projektowania form do rotomouldindu, wymaga krótkiej prezentacji obu technologii. 

Wysokie ciśnienie wymaga wysokiej precyzji i kompetencji  

Zaprojektowanie formy do wtryskarki nie jest zadaniem dla zdolnego grafika, lecz dla zdolnego i najlepiej doświadczonego inżyniera. Innymi słowy potrzebujemy wysokiej klasy fachowca, którego praca będzie sporo kosztowała (wystarczy sprawdzić oferty pracy, żeby zdobyć rozeznanie, o jakiego rzędu kwoty tu chodzi). Nawet wysokiej klasy inżynier potrzebuje sporo czasu na staranne zaprojektowanie matrycy i stempla, dopasowanie formy do stosowanej przez klienta technologii wtrysku, drobiazgową analizę gotowego projektu. Błędy są bardzo kosztowne w naprawie, a drobne niedopatrzenie może zniweczyć planowy start projektu i wygenerować ogromne koszty. Każda godzina pracy kosztuje. Poza tym czynnikiem wpływającym na cenę projektu jest koszt amortyzacji specjalistycznego oprogramowania (CAD, CAM, CAE). A to dopiero wstęp do wydatków. 

Lwią część budżetu na przygotowanie formy wtryskowej pochłaniają materiały (wysokogatunkowa stal), koszt zakupu normaliów oraz wysokie koszty frezowania detali oraz wiercenia otworów (wtryskowych i odpowietrzających) przy użyciu obrabiarek CNC. Ostatnim etapem jest wykończenie i szlifowanie, przy którym część czynności wykonuje się ręcznie. Nie należy się więc dziwić, że koszty formy do wtryskarki należy liczyć minimum w dziesiątkach tysięcy złotych, a niczym nadzwyczajnym nie są też całościowe wydatki na poziomie miliona złotych. Szacuje się, że średni koszt projektowania form do rotomouldingu jest kilkukrotnie niższy, a wykonanie o 50% szybsze.  

Prosta forma=niska cena projektu  

Projekty form dla formowania rotacyjnego wymagają niemniejszego doświadczenia i znajomości technologii, niż tworzenie form wtryskowych. Jednak praca jest znacznie szybsza, bo sama forma jest znacznie prostsza. Mniej godzin pracy projektantów i konstruktorów, to znacząco mniejsze wydatki. Forma nie wymaga zaprojektowania (odpowiedniego przebiegu i lokalizacji) otworów wtryskowych i odpowietrzających, projektant nie musi też uwzględniać takich elementów jak napędy, wypychacze, grzałki i wiele innych normaliów. Produkty formowane rotacyjnie powstają przez oblewanie od wewnątrz upłynnionym tworzywem formy, która jest rodzajem nieskomplikowanej skorupy. Można powiedzieć, że dysponujemy samą matrycą, bez stempla, a więc bez wszystkich komplikacji, które powoduje jego precyzyjne dopasowanie. 

Oczywiście matryca może być bardzo precyzyjnie wykonana. Jednak nie zmienia to faktu, że poziom technicznej komplikacji projektów form dla formowania rotacyjnego jest niewspółmiernie niski w stosunku do form wtryskowych. To ogromna zaleta.  

Stosunkowo niska cena zaprojektowania i wykonania formy do rotomouldingu sprawia, że jest to technologia szczególnie ekonomiczna wtedy, gdy potrzebujemy bardzo małej partii towaru – podkreśla specjalista z firmy Metria Dodatkowym walorem jest czas: szybko zaprojektowana forma znacznie skraca oczekiwanie od złożenia zamówienia do powstania pierwszego odlewu. 

Przy dobrze skalkulowanej cenie i gabarytach (zużycie materiału, wielkość maszyny rotującej) już na poziomie serii liczącej 100 sztuk danego wyrobu, produkcja z użyciem formowania rotacyjnego może okazać się opłacalna. W przypadku formowania wtryskowego tę liczbę trzeba przemnożyć przez tysiąc, a najlepiej przez milion.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas