Materiał Partnera Projektowanie szaf sterowniczych zgodnie z wymaganiami systemów automatyki przemysłowej

Projektowanie szaf sterowniczych zgodnie z wymaganiami systemów automatyki przemysłowej

Poszczególne komponenty automatyki przemysłowej wymagają usystematyzowania w odpowiednio zaprojektowanej szafie sterowniczej. W ten sposób można bowiem oszczędzić miejsce oraz stworzyć praktyczny i funkcjonalny system. Na co więc zwrócić uwagę na etapie projektowania, aby gotowy produkt spełnił oczekiwania inwestora pod każdym względem? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Obudowa szafy sterowniczej

Produkcja szaf automatyki to odpowiedzialne zadanie, w którym kluczową rolę powinna odegrać obudowa zewnętrzna. Jej zadaniem jest bowiem ochrona poszczególnych komponentów przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto więc w tej materii podjąć współpracę z firmą z automatyki, jak np. Mb Automatic Michał Brzęczek, która do tego konkretnego aspektu przykłada ogromną wagę. Wykorzystywane tworzywo powinno być szczelne i wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku planowania modernizacji szaf automatyki w niedalekiej przyszłości, warto zastanowić się nad wyborem szafy modułowej, która ułatwi późniejsze prace remontowe oraz wdrożenie wszelkich istotnych zmian.

Wnętrze i wyposażenie

Prawidłowo zaprojektowana szafa sterownicza powinna uwzględniać potrzeby klienta. W większości przypadków inwestor może we własnym zakresie dostarczyć początkowy zarys, aczkolwiek profesjonalna firma, specjalizująca się w usługach z zakresu automatyki przemysłowej, powinna zasugerować najlepsze dostępne opcje i możliwości adekwatne do oczekiwań. Każda koncepcja powinna uwzględniać dwie wersje – projekt instalacji elektrycznej oraz projekt montażowy. Wówczas można bowiem łatwo ocenić, czy zaproponowane rozwiązania odpowiedzą na potrzeby klienta docelowego. Oczywiście wnętrze szafy sterowniczej powinno zostać zaprojektowane w sposób logiczny. Niezbędne elementy, jakie powinny się w niej znaleźć to włączniki i wyłączniki, lampy ostrzegawcze, instrukcje, klimatyzacja i wentylacja. Rozmieszczenie infrastruktury kablowej powinno uwzględniać podstawowe zasady, dzięki którym zarządca z łatwością poradzi sobie z użytkowaniem.

Opracowanie:

Mb Automatic Michał Brzęczek

Wrocław , Szczęśliwa 10 lok. 20

  • tel. 665 133 997

Podziel się