Materiał Partnera Jakie domy określa się mianem inteligentnych i dlaczego warto stawiać na takie systemy?

Jakie domy określa się mianem inteligentnych i dlaczego warto stawiać na takie systemy?

Budując obiekty mieszkalne, staramy się, aby pojawiały się w nich coraz to nowsze rozwiązania, które sprawią, że wykonywanie codziennych czynności będzie jeszcze łatwiejsze. Z tego względu chętnie wybieraną opcją jest montaż inteligentnego domu. Tym mianem określa się systemy automatyki budynkowej, dzięki którym możemy sterować poszczególnymi systemami i urządzeniami znajdującymi się w domu np. za pomocą tabletu lub smartfona.

Co oznacza inteligentny dom oraz jakimi systemami i urządzeniami możemy w ten sposób sterować?

Dom inteligentny, który nazywany jest również Smart Home to nazwa określająca wszystkie systemy i urządzenia wchodzące w skład automatyki domowej. Mówiąc niego jaśniej, inteligentny dom to taki obiekt, w którym zamontowany został specjalny system umożliwiający sterowanie rozmaitymi systemami i urządzeniami bez konieczności dotykania ich. Wszystko można wykonać z poziomu smartfona lub tabletu. Co więcej, systemy inteligentnych domów pozwalają na sterowanie urządzeniami, gdy jesteśmy poza domem. Oczywiście by to było możliwe, system automatyki musi mieć dostęp do Internetu. Jak informuje specjalista z tej branży z firmy Delta Dore Polska z Krakowa, w inteligentnym domu znajdziemy wiele różnych systemów i urządzeń, które działają automatycznie. Zazwyczaj w takich obiektach mieszkalnych znajdziemy:

  • inteligentne oświetlenie,
  • inteligentne gniazdka,
  • inteligentne ogrzewanie,
  • inteligentne czujniki,
  • systemy alarmowe,
  • kamery do monitoringu.

Zintegrowanie oświetlenia z automatyką budynkową pozwala na włączanie i wyłączanie światła za pomocą smartfona. Poza tym możemy regulować jasność i barwę oświetlenia. Ogrzewanie inteligentne pozwala na ustawianie dowolnej temperatury w konkretnym pomieszczeniu bez ruszania się z miejsca. Z kolei inteligentne gniazdka umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych. Ponadto mamy możliwość ustalania, w jakich godzinach dane urządzenie ma działać. W ten sposób możemy np. podgrzać jedzenie, gdy wracamy do domu.

Montaż inteligentnego domu – największe korzyści

Instalacja systemu inteligentnego domu to przede wszystkim wygoda życia codziennego i ułatwianie wykonywania poszczególnych czynności. Korzystając z inteligentnych rozwiązań, możemy sterować rozmaitymi urządzeniami nie ruszając się z miejsca. Poza tym dzięki takim systemom oszczędzamy czas. Jak to możliwe? Zauważyć to można na przykładzie sprzątania. Wystarczy wydać odpowiednią komendę, a automatyczny odkurzacz posprząta za nas. W ten sposób możemy też nastawić pranie, odgrzać jedzenie czy zadać o właściwą temperaturę w pokoju. Jednakże to nie wszystkie zalety i korzyści wynikające z tego typu systemów. Ich producenci oferują znacznie więcej.

Domy inteligentne określane są jako ekologiczne, ponieważ pozwalają w zrównoważony sposób wykorzystywać urządzenia elektryczne, a co za tym idzie, zużywamy mniej prądu. Z tym wiąże się kolejna zaleta – mniejsze rachunki za energię elektryczną. Na koniec warto jeszcze dodać, że systemy inteligentnych domów są gwarancją bezpieczeństwa dla domowników. Takie rozwiązania potrafią wykryć rozmaite zagrożenia (np. czad, ogień) i zaalarmują nas o tym. Poza tym świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przed włamaniami.

Opracowanie:

Delta Dore Polska Sp. z o.o.

Kraków , Mazowiecka 25 lok. 410

Podziel się