Materiał Partnera Do czego służą czujniki tensometryczne?

Do czego służą czujniki tensometryczne?

Wykonanie prawidłowego pomiaru ciężkości produktów jest bardzo ważne. Dotyczy przede wszystkim obszaru gospodarki, przemysłów produkcyjnych czy transportu towarów. Współcześnie wykorzystywane są coraz nowsze technologie – także w zakresie wspomnianych pomiarów. Te opierają się na działaniu bardzo wrażliwych elementach, jakimi są czujniki tensometryczne.

Czujnik tensometryczny - czym dokładnie jest?

Czujniki tensometryczne nazywane są potocznie tensometrami. Urządzenia te umożliwiają bezpośrednie dokonanie pomiaru naprężenia oraz towarzyszących mu innych parametrów, takich jak:

  • siła,
  • ciśnienie,
  • przyśpieszenie,
  • masa.

Dzięki tym właściwościom bardzo często stosuje się je we wszelkiego rodzaju wagach. Zróżnicowana budowa podzespołu umożliwia również wydzielenie kilku rodzajów urządzeń. Do najpopularniejszych zalicza się tensometry zygzakowate, foliowe, wężykowe, półprzewodnikowe, jak również kratkowe.

Czujniki tensometryczne – w jaki sposób działają?

Działanie czujnika tensometrycznego opiera się na zmianach w rezystancji elektrycznej znajdującego się w jego wnętrzu metalowego drutu. Nie bez znaczenia jest także zmiana jego długości. Element ten mocowany jest za pomocą specjalnej substancji do części, która pod wpływem działających na nią sił ulega odkształcaniu. Podczas tego procesu drut, który jest zamontowany na jej powierzchni, również ulega odkształceniom, a to powoduje jego zmianę w długości. W ten sposób zmianie ulega również rezystancja elektryczna. Dzięki zmierzeniu oporu elektrycznego możliwe jest obliczenie poziomu odkształcenia – uzyskane w ten sposób informacje, po podstawieniu do odpowiedniego wzoru, umożliwiają odczytanie poziomu siły, która wywiera nacisk na powierzchnię. W wagach istotnym czynnikiem będzie ciężar przedmiotu, jaki umieszczony jest na powierzchni.

Główne wykorzystanie czujników tensometrycznych

Tensometry są obecnie podstawą działania wag elektronicznych, które wykorzystywane są w laboratoriach. Coraz częściej znajdują zastosowanie w wagach domowych. Są one także elementem większych i bardziej złożonych konstrukcji wpływających np. na możliwość dokonywania pomiarów samochodów ciężarowych (wówczas stosuje się je do tak zwanych wag najazdowych).

Specjalista z firmy Precia Molen - Worldwide Weighing wyjaśnia:

Z uwagi na ogromne możliwości czujniki tensometryczne wykorzystuje się we wszelkiego rodzaju konstrukcjach, których zadaniem jest dokonanie pomiarów naprężenia, sił ściskających, jak również rozciągających. Warto jednak zaznaczyć, że czujnik tensometryczny nie jest uniwersalny i nie zawsze jego zastosowanie jest możliwe. Konieczne jest dopasowanie urządzenia do warunków pracy, temperatury otoczenia i innych parametrów. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie czujnika tensometrycznego do konkretnego zadania, przez co otrzymywane wyniki będą dokładne – dodaje.

Czujniki tensometryczne wpływają na uzyskanie bardzo dokładnych wyników. Warunkiem poprawnego odczytu jest jednak dopasowanie urządzenia do konkretnych zadań.

Podziel się