Artykuł sponsorowany Projektowanie linii produkcyjnych. Etapy postępowania

Projektowanie linii produkcyjnych. Etapy postępowania

Projektowanie linii produkcyjnej to trudne zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy i czasu. Aby projekt sprawdził się w praktyce, trzeba przejść przez kilka ważnych etapów. Każdy z nich jest niezbędny do przygotowania poprawnego, funkcjonalnego i bezpiecznego rozwiązania, odpowiadającego specyficznym warunkom danej hali i potrzebom firmy. Dowiedz się, na jakie etapy podzielony jest proces projektowania linii produkcyjnych.

Etapy projektowania linii produkcyjnych

  • Projektowanie linii produkcyjnych zaczyna się od rozmowy z klientem i wybadania jego potrzeb oraz poznania specyfiki danego zakładu produkcyjnego.
  • Kolejny etap to klarowne sformułowanie założeń projektowych i wymagań dla projektowanej instalacji.
  • Następnie tworzony jest projekt koncepcyjny, który musi zostać zatwierdzony przez zleceniodawcę. W razie potrzeby wprowadza się niezbędne korekty.
  • Na koniec pozostaje przygotowanie projektu wykonawczego oraz kosztorysu inwestorskiego.

Ostatni etap obejmuje stworzenie projektu budowlanego, mechanicznego, elektrycznego, sanitarnego oraz HVAC. Jak widać projektowanie linii produkcyjnych to proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin, dlatego ważne jest, by powierzyć go doświadczonym fachowcom, na przykład z firmy UNAM – automatyzacja produkcji. Firma ta nie tylko przygotowuje projekty, ale też je realizuje.

Co brać pod uwagę podczas projektowania linii produkcyjnej?

Projektowanie linii produkcyjnej wymaga uwzględnienia bardzo wielu czynników. Podstawą jest samo określenie procesów produkcyjnych, jakie mają być realizowane dzięki linii produkcyjnej. Trzeba wziąć pod uwagę także ilość osób, jakie mają przy niej pracować, dostępną powierzchnię, kwestie transportu wewnętrznego i zewnętrznego, kwestie kontroli jakości czy też sposobu zagospodarowania odpadów powstających podczas produkcji.

Obecnie jednym z chętniej wykorzystywanych rozwiązań jest projektowanie linii produkcyjnych w pełni zautomatyzowanych. Korzystanie z nich przekłada się na zwiększenie wydajności, prędkości procesów produkcyjnych i dokładności. Często wdrożenie pełnej automatyki umożliwia skrócenie czasu produkcji przy jednoczesnym wzroście precyzji, a co za tym idzie jakości produkowanych wyrobów. Mniej wad produkcyjnych, mniej ludzi potrzebnych do obsługi procesów produkcji, szybsza praca – wszystko to oznacza dla przedsiębiorstwa większe oszczędności i zyski. Co więcej,  nowoczesna, zautomatyzowana linia produkcyjna oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa i mniej wypadków pracowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas