Materiał Partnera Przegląd maszyn CNC

Przegląd maszyn CNC

Maszyny CNC to urządzenia przemysłowe numeryczne sterowane komputerowo. Są one mocno zautomatyzowana i podpięte pod programy CAD/CAM. Stosuje się je m.in. w pracowniach metaloplastycznych. Maszyny CNC odpowiadają bowiem za frezowanie, toczenie, gwintowanie, szlifowanie czy też cięcie. W wielu zakładach ich praca jest nieprzerwana. Aby uniknąć uszkodzenia sprzętu i tym samym przestoju produkcyjnego, ważne jest wdrażanie precyzyjnych planów okresowego przeglądu.

Co kryje się pod pojęciem przeglądu maszyn CNC?

Przegląd maszyn CNC to nie tylko weryfikowanie ich stanu technicznego. Większość firm, które korzysta z technologii urządzeni numerycznych sterowanych komputerowo, stawia też na okresowe konserwacje oraz wdrażanie planów naprawczych. Istotne są zatem regularne remonty, modernizacje sprzętu, a także jego unowocześnianie.

Przegląd powinien odbywać się zarówno z wykorzystaniem wiedzy pracowników danego zakładu, jak i przy pomocy specjalistów z pracowni zajmujących się szeroko rozumianą automatyką przemysłową. Zespół ekspertów znaleźć można w firmie MIKROMS, która podkreśla duże znaczenie regularnego serwisowania układów sterowania maszyn przemysłowych. Specjaliści z takich pracowni bazują na podzespołach takich producentów jak HEIDENHAIN, Siemens, Fanuc, Bosch, Okuma, Trumf, Yasnac, Deckel, MAHO.

Serwis maszyn CNC

Przy serwisie maszyn CNC ważne jest interdyscyplinarne podejście – kompleksowość przeglądu i napraw wszystkich układów urządzeń. Ważne jest zatem nie tylko modernizowanie wspomnianych układów sterowania maszyn, ale także wymiana wiązek przewodów czy regeneracja hydrauliczna sterowników. Ważne jest też skrobanie turbin i komór ciśnieniowych, wymiana wyeksploatowanych części na te oryginalne lub zamienne, a także przygotowywanie elementów maszyn na zamówienie. Sam przegląd zaś musi dotyczyć ogólnej weryfikacji stanu technicznego, jak i diagnostyki elektryki.

Przeprowadzić należy również tzw. przegląd geometryczny, który powinien uwzględniać sprawdzenie poprawności działania narzędzi skrawających itp. najlepiej w ramach norm EN-PN oraz DIN. Systemami jakościowymi i przepisami międzynarodowymi trzeba też kierować się przy naprawach modułów napędowych, silników czy wielosieciowych systemów odczytu ATEK.

Plany serwisowe maszyn CNC

Serwisowanie maszyn CNC należy przeprowadzać w ramach:

  • kontroli zakładowych – codziennych, cotygodniowych i comiesięcznych,
  • kontroli inżynierów z partnerskich pracowni – serwis co kwartał,
  • kontroli głównych w zgodzie z UDT – raz w roku.

Plan przeglądów, regeneracji, konserwacji i napraw powinien być dostosowany do rodzaju sprzętu, jego rocznika, producenta i modelu, a także zakresu eksploatowania. Programy serwisowe warto zlecać do przygotowania doświadczonym pracowniom serwisu automatyki przemysłowej. 

Opracowanie:

Mikroms Marek Sordyl

Roczyny , Bielska 131

Podziel się