Materiał Partnera Planujesz zakup agregatu prądotwórczego? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia?

Planujesz zakup agregatu prądotwórczego? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia?

Agregaty prądotwórcze to dość zróżnicowana grupa urządzeń, które sprawdzą się zarówno jako rezerwowe, jak i główne źródło zasilania. Mogą one zapewnić odpowiednią ilość prądu w domu, w przypadku awarii sieci energetycznej lub umożliwić korzystanie z urządzeń elektrycznych na placu budowy, bądź też na różnego rodzaju imprezach plenerowych. Aby jednak w pełni i prawidłowo wykorzystać potencjał drzemiący w agregatach prądotwórczych muszą one posiadać odpowiednie parametry, dopasowane do realizowanych zadań.

Parametry na które warto zwracać uwagę

Generatory prądu, czyli inaczej mówiąc agregaty prądotwórcze, stanowią zespół do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej, która będzie w stanie zasilać inne urządzenia elektryczne. Jest to możliwe gdyż sprzęt tego typu jest zestawem posiadającym silnik spalinowy (benzynowy, diesel, na gaz, itp.), który napędza prądnicę prądu zmiennego, generującą energię elektryczną o odpowiednich parametrach. Warto jednak pamiętać, że poszczególne modele agregatów różnią się między sobą wieloma parametrami, a co za tym idzie planując zakup takiego urządzenia, należy konkretnie wiedzieć do jakich celów będzie ono używane, co pozwoli na dobór agregatu o niezbędnych parametrach, którymi są:

  • rodzaj zasilania – którego wybór uzależniony jest od rodzaju urządzeń, które będziemy chcieli podłączyć do agregatu. Mamy tu do wyboru agregaty jednofazowe generujące prąd o napięciu 230V, gdzie podłączyć można zarówno sprzęt RTV, AGD, jak i narzędzia budowlane (np. wiertarki) lub agregaty trójfazowe o napięciu nominalnym 230V oraz 400V (siłowe), co umożliwia podłączenie zarówno urządzeń 230V, jak i 400V (np. betoniarkę na budowie),
  • moc agregatu - wyrażana w kW, której wielkość zależy od zapotrzebowania zasilanych odbiorników. W takim przypadku moc urządzeń, które planujemy podłączyć do agregatu, należy odczytać z tabliczek znamionowych lub instrukcji obsługi, a następnie należy zsumować moce odbiorników, które będą uruchamiane równocześnie i wybrać taki agregat prądotwórczy, którego moc przewyższy ich łączne zapotrzebowanie o 20–30%,
  • stabilizacja napięcia – gdzie dodatkową stabilizację napięcia AVR (Automatic Voltage Regulation) powinny mieć urządzenia zasilające sprzęt „delikatniejszy” np., komputery,
  •  miejsce wykorzystania – gdzie wybrać możemy agregaty prądotwórcze przenośne (np. zabierane na działkę lub na biwak) czy stacjonarne gwarantujące zasilanie stałe.

Niezwykle istotne jest również ustalenie, czy agregat będzie wykorzystywany do zasilania awaryjnego (np. w domu, gdy zabraknie prądu) czy też do pracy ciągłej (place budowy, firmy organizujące imprezy plenerowe).

Jakie paliwo do agregatu prądotwórczego

Poszukując generatora prądu nie sposób pominąć kwestii dotyczącej paliwa jakim zasilane będzie wybrane urządzenie. Warto bowiem pamiętać, że do najpopularniejszych rozwiązań, oferowanych przez firmy sprzedające agregaty prądotwórcze, np. POL MINI ENERGO Krzysztof Pol, należą urządzenia napędzane silnikami benzynowymi lub diesla. W przypadku silników diesla, są to zazwyczaj urządzenia nieco droższe, przy czym silniki te cechują się niedużym spalaniem oraz niższą ceną oleju napędowego. Idealnie sprawdzą się one na budowie do pracy ciągłej. Do największych zalet tego typu agregatów należą bardzo rzadkie awarie, długa żywotność i solidna konstrukcja. Generatory prądu napędzane silnikami benzynowymi są zazwyczaj nieco tańsze niż diesle, a dodatkowo są znacznie cichsze, a ich budowa jest znacznie prostsza i są łatwiejsze w serwisie. Dodatkowo „benzyniaki” najlepiej sprawdzają się przy zasilaniu awaryjnym.

Agregaty prądotwórcze to dość skomplikowane urządzenia, przy wyborze których należy zwracać uwagę na wiele parametrów. Dlatego też zakup agregatów należy realizować u doświadczonych dystrybutorów, którzy w razie wątpliwości zaproponują najlepsze rozwiązanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas