Materiał Partnera Jak działa agregat prądotwórczy?

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze są nieocenione w sytuacjach kiedy nie można sobie pozwolić na przerwę w dostawie prądu lub gdy potrzebujemy alternatywnego źródła energii niż to, które pobieramy z sieci energetycznej. Agregaty używane są często w miejscach nie mających dostępu do prądu z sieci gdzie prąd dochodzi. Jak działa takie urządzenie napędzające sprzęt, który musi działać w warunkach braku dostępu do prądu.

Podstawowa budowa urządzenia

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem elektromechanicznym, którego praca polega na przetwarzaniu energii mechanicznej na energię elektryczną. Generatory prądu składają się z kilku kluczowych elementów, które jednak mogą się od siebie różnić w zależności od rodzaju urządzenia, z którym mamy do czynienia. Głównymi elementami agregatu są: prądnica synchroniczna, silnik spalinowy i rozdzielnica elektryczna oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe. Obudowa urządzenia chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wyciszając jednocześnie jego pracę. Kluczowym wyposażeniem agregatu jest stojan (prądnica), na który nawinięte jest uzwojenie. Od ilości uzwojeń w cewkach będzie zależeć, czy agregat prądotwórczy jest jednofazowy, czy trójfazowy. Wewnątrz stojana znajduje się magnetyczny wirnik, na którym umiejscowione jest uzwojenie. Wirnik mieści się na wale, na którym osadzona jest cewka wzbudzająca, do której doprowadzamy zewnętrzne źródła. Dzięki niemu w wirniku wytworzone jest odpowiednie pole magnetyczne, a w czasie jego obrotu, dochodzi do zmiany strumienia pola. Pole magnetyczne przenika przez cewki, co pozwala w wyniku indukcji elektromagnetycznej, na uzyskaniu prądu zmiennego.

Zasada działania generatora prądu

Agregat prądotwórczy, to nic innego, jak silnik elektryczny, który przekształca energię kinetyczną (ruch) w energię elektryczną. Generator składa się ze stacjonarnego pola magnetycznego (stojana), w którym wirujący elektromagnes (armatura) wiruje w celu wytworzenia prądu elektrycznego. Silniki generatorów prądotwórczych działają na różne rodzaje paliwa, z czego najbardziej popularne są cztery jego rodzaje: gaz ziemny, olej napędowy, benzyna i ropa naftowa. W przypadku generatora napędzanego benzyną silnik spalinowy napędza wał obrotowy obracając tym samym armaturę. Rozruch agregatu, w zależności od modelu, może być ręczny, za pomocą szarpaka, lub automatyczny, pobierający startową energię z akumulatora.

Wiedza o działaniu agregatów przeciętnemu człowiekowi nie jest niezbędna. Większości użytkowników wystarczają podstawowe informacje na temat ich użytkowania. Jeśli jednak istnieje konieczność zakupu takiego sprzętu, warto zwrócić się o poradę i pomoc fachowców we wszystkich technicznych aspektach działania i obsługi agregatu. Pozwoli to na zakup odpowiedniego urządzenia i oszczędność rozczarowania i pieniędzy

Opracowanie:

Podziel się