Artykuł sponsorowany Pasy klinowe w pigułce

Pasy klinowe w pigułce

Pasy klinowe jako element przekładni pasowych potrzebnych do przenoszenia ruchu, znajdują zastosowanie znacznie częściej, niż można przypuszczać. Spotykamy je bowiem nie tylko w pojazdach, czy rozmaitych napędach maszyn przemysłowych, ale także w tokarkach i szlifierkach. Chociaż uznawane są za wytrzymałe komponenty, podobnie jak inne części, w pewnym momencie mogą odmówić posłuszeństwa. Istnieją jednak pewne patenty, dzięki którym można przedłużyć ich żywotność.

Budowa i działanie pasa klinowego

Wyróżniające się trapezowym przekrojem pasy klinowe mają za zadanie przenosić moment obrotowy na koła pasowe urządzeń odbiorczych. Swe wyjątkowe właściwości zawdzięczają przemyślanej budowie, dzięki której mogą pracować w ciężkich warunkach, gwarantując pożądaną przyczepność oraz rozciągliwość. Za wzmocnienie konstrukcji klasycznego paska napędowego odpowiadają linki wykonane ze stali, poliestru, aramidu bądź kevlaru stanowiące tzw. warstwę nośną   Z kolei zmniejszać poślizg na kole pasowym ma warstwa trąca, będąca mieszaniną gumy i kauczuku. Istotną rolę odgrywa ponadto warstwa kryjąca, chroniąca element przed działaniem szkodliwych czynników. Tego typu specyfikacja paska klinowego sprzyja wykorzystaniu go w takich branżach jak budownictwo, rolnictwo, a także przemysł, zapewniając przykładowo efektywną pracę przenośników taśmowych. W stosunku do pojazdów znacznie lepiej sprawdzają się paski zębate, które są dedykowane do procesów przebiegających z wysokimi prędkościami obrotowymi.

Kwestia wyboru pasa klinowego

Pasek klinowy zawsze należy dopasować do rodzaju maszyny, jaką się posługujemy. Przy jego wyborze warto zweryfikować jego odporność na rozciąganie lub też oddziaływanie wysokich temperatur. W razie wątpliwości, dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się ze sprzedawcą tego typu komponentów, co pozwoli w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek.  Profesjonalną pomoc gwarantuje bez dwóch firma Eltom, która od początku swej działalności stawia za priorytet satysfakcję interesantów. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Częstochowie posiada niezwykle szeroki asortyment, oferując oprócz wysokiej klasy pasów napędowych, takie części jak łożyska, łańcuchy czy elementy toczne.

Jak chronić pasy klinowe?

Paski klinowe nie należą do niezniszczalnych komponentów, dlatego operatorzy maszyn i pojazdów muszą zadbać o ich regularną wymianę. Nie mniej, istnieją pewne sposoby na przedłużenie żywotności powyższego komponentu. Przede wszystkim należy zadbać o jego prawidłowy montaż, unikając preparatów, które zmniejszają sprzężenie materiału z kołami pasowymi. Niezwykle istotne znaczenie ma też właściwe napięcie pasa. Jeśli będzie one za słabe, element zacznie się ślizgać, przez co grozi mu przegrzanie. Zbyt mocne napięcie to z kolei duże ryzyko pęknięcia materiałów oraz szybszego zużycia przekładni. Pas klinowy warto również chronić przed ekstremalnymi temperaturami oraz zanieczyszczeniami, zatem z pewnością warto zaopatrzyć maszyny w odpowiednie osłony chroniące mechanizmy przed czynnikami z zewnątrz.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas