Artykuł sponsorowany Jakie jest zastosowanie napędowych pasów zębatych?

Jakie jest zastosowanie napędowych pasów zębatych?

Przekładnie pasowe charakteryzują się zdecydowanie mniejszą awaryjnością w porównaniu do mechanicznych. Stąd też tak szeroko stosuje się je w aplikacjach przemysłowych. W wielu z nich najczęściej wykorzystuje się pasy zębate ze względu na wysoką kulturę pracy oraz niskie koszty eksploatacji. Ich gumowa lub poliuretanowa konstrukcja determinuje ich wytrzymałość, co sprawia, że mogą być stosowane nie tylko jako komponenty napędowe, ale również transportowe.

Budowa pasów zębatych

Podobnie jak wszystkie rodzaje psów napędowych, tak również zębaty jest skonstruowany z kilku warstw. Jedną z ważniejszych stanowi kord wzmacniający stworzony z linek stalowych, włókna węglowego lub kevlaru. Ta część zapobiega nadmiernemu rozciągnięciu się materiału podczas pracy, ale jednocześnie zapewnia odpowiedni poziom elastyczności, umożliwiającą współdziałanie komponentu z budową kół zębatych. Za to odpowiedzialne są także charakterystyczne niskie i grube wypustki – zęby, od których pas zawdzięcza swoją nazwę. Te z kolei dzięki swojemu wyprofilowaniu minimalizują ryzyko powstawania ruchów ślizgowych. To istotny aspekt, który decyduje o płynnym działaniu przekładni pasowej.

Na rynku można odnaleźć pasy zębate gumowe oraz poliuretanowe. Pierwsze są z reguły pokryte tkaniną poliestrową, która zabezpiecza je przed ścieraniem, drugie zaś cechuje odporność na promieniowanie UV oraz substancje chemiczne. Ponadto nie ma właściwości higroskopijnych. Obydwa rodzaje są wyposażone w zewnętrzną powłokę ochronną, dzięki czemu nie wymagają smarowania, a jedynie utrzymania w czystości. Warto również wspomnieć, że dostępne są elementy mające zębowe tłoczenia po obydwu stronach, co pozwala na umieszczenie ich pomiędzy kilkoma kołami.

Zastosowanie pasów zębatych

Tego rodzaju sposób przenoszenia napędu jest stosowany w wielu dziedzinach przemysłu. Ważną cechą jest to, że ten typ pasów może być narażony na zdecydowanie większe obciążenia w porównaniu do klinowych lub płaskich, a ponadto sprawdza się przy prędkościach nawet do 80 m/s. Przede wszystkim ich powszechność jest zdeterminowana również faktem zwiększonej żywotności łożysk, niskimi kosztami utrzymania przekładni oraz cicha praca w porównaniu z napędami łańcuchowymi. Dobrej jakości pasy zębate można odnaleźć w ofercie producenta – firmy Optibelt Polska, której polski oddział znajduje się w Dąbrowie Górniczej.

Z reguły można je odnaleźć w wielu maszynach stosowanych w przemyśle ciężkim, na przykład prasach, przenośnikach taśmowych lub rolkowych, urządzeniach do obróbki drewna. Są stosowane również w mniejszych aplikacjach, takich jak elektronarzędzia, wentylatory, szlifierki. Co ważne, pasy zębate mogą być wykorzystywane w miejscach, w których będą miały kontakt z żywnością lub lekami. Co do zasady ze względu na zastosowanie można je podzielić na transportowe oraz napędowe. 

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas