Materiał Partnera Opakowania foliowe - ich rodzaje i zastosowanie

Opakowania foliowe - ich rodzaje i zastosowanie

Korzystanie z różnego rodzaju opakowań foliowych jest dzisiaj standardem. Są obecne właściwie w każdym gospodarstwie domowym, w każdym większym i mniejszym sklepie. Sprawdzają się w wielu dziedzinach: jako worki na śmieci, do segregacji odpadów, do przechowywania żywności czy do noszenia zakupów. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu można je wykorzystać w wieloraki sposób. Są produkowane przez wiele firm, m.in. przez FHU ŁUKI Łukasz Białk z Wejherowa.

HDPE i LDPE – folie z jakich najczęściej robi się opakowania

Folie HDPE i LDPE to materiał, który jest najczęściej wykorzystywany przy produkcji wszelkiego rodzaju opakowań i worków. Mimo że obie są wykonane z polietylenu, to posiadają inne właściwości. Przy produkcji opakowań z filii HDPE jest stosowany polietylen o większej gęstości, co czyni opakowania te cieńszymi, jednak wytrzymałymi i dość mocnymi. HDPE to jeden z najbezpieczniejszych plastików. Jest odporny na ciecz (woda, alkohol, ług, benzyna) i substancje silnie utleniające (kwas siarkowy czy niektóre środki do czyszczenia). Z tego względu jest wykorzystywany w produkcji pojemników na olej opałowy, worków na odpady czy też opakowań spożywczych i dla gastronomii. Folia LDPE ma niższą gęstość. To mało odporne na wysokie temperatury i bezwonne tworzywo. Jest jednak bardzo rozciągliwe i wytrzymałe. Dzięki temu ma zastosowanie w produkcji reklamówek wielokrotnego użytku, woreczków termokurczliwych czy dużych worków na śmieci.

Wyroby z polipropylenu i folii MDPE

MDPE to folia, która powstaje z polietylenu o średniej gęstości. Jest bardziej wytrzymała niż opakowania z folii LDPE, jednak nieco sztywniejsza. Najczęściej występuje w wersji półprzezroczystej. Opakowania z polipropylenu (PP) charakteryzują się dużą twardością, brakiem elastyczności oraz wysoką przezroczystością. Właściwie nie przepuszczają pary wodnej i substancji zapachowych, dlatego są najczęściej wykorzystywane w przemyśle spożywczym, jako folie spożywcze czy woreczki śniadaniowe. Wykonuje się z nich także folie paroizolacyjne. Worki i torebki PP mają zastosowanie także do pakowania odzieży, tekstyliów czy przedmiotów codziennego użytku.

Zastosowanie opakowań foliowych

Opakowania foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Mają zastosowanie w życiu codziennym oraz w wielu gałęziach przemysłu. Z folii HDPE i LDPE robi się przede wszystkim reklamówki, i te cienkie, jednorazowe, i te grubsze, wielokrotnego użytku. Reklamówki przydają się podczas robienia zakupów. W te cienkie można pakować osobno różne produkty, a potem całość przetransportować do domu w większej i bardziej wytrzymałej torbie foliowej. Poza tym reklamówki to doskonały element kampanii reklamowych wielu firm. Produkcją reklamówek z logo zajmuje się firma ŁUKI. Są zarówno torby foliowe wielokrotnego użytku, jak też jednorazówki. Z folii polietylenowej zrobione są również opakowania oraz worki esd, które zapewniają długotrwałe utrzymanie właściwości przechowywanych produktów, jednocześnie zabezpieczając przed działaniem pól elektrostatycznych czy wyładowaniami.

Jak widać opakowania foliowe mają szerokie spectrum zastosowań. Mogą podlegać różnym modyfikacjom, dzięki którym poza praktycznością zyskają także walory estetyczne.

Opracowanie:

FHU Łuki Łukasz Białk

Wejherowo , Parkowa 4

  • tel. 887 688 989

Podziel się