Materiał Partnera Okucia meblowe – zastosowanie i zalety użytkowania

Okucia meblowe – zastosowanie i zalety użytkowania

Okucia meblowe nie są elementami, na które zwracamy szczególną uwagę. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, pełnią kluczową rolę. Zadaniem okuć tapicerskich, czyli klamek, uchwytów, podnośników, złącz, zawiasów, jest nadanie meblom funkcjonalności, kształtu. Mogą też pełnić funkcję ochronną części meblowych, które są narażone na destrukcję. Oddzielną rolę spełniają zszywki tapicerskie, które układają i przymocowują materiał tapicerski do stelaża. 

Do czego służą zawiasy meblowe?

Jednym z podstawowych rodzajów okuć meblowych są zawiasy meblowe, których zadaniem jest wspomaganie funkcjonalności mebli. Ich rola jest znacząca w przypadku składania lub naprawy np. szafy.

Zawiasy meblowe sprawiają, że otwieranie i zamykanie mebli jest możliwe przymocowując ich front do korpusu. Istnieje wiele rodzajów zawiasów, które dobiera się mając na uwadze:

  • materiał mebla i grubość drzwi – zawiasy nadające się do drzwi szklanych, drewnianych lub z płyty wiórowej, z ramką aluminiową lub drewnianą,

  • umiejscowienie drzwi – zawiasy do drzwi na pół boku, równoległych, narożnych, i nakładanych. Szczególnie często wykorzystuje się te ostatnie. 

Bardzo popularne i najczęściej polecane są zawiasy z cichym domknięciem. Dzięki nim poprawia się komfort użytkowania mebli. Ich główną rolą jest przytrzymanie drzwi, które zazwyczaj są gwałtownie zamykane, a do ich zalet można zaliczyć sprawny montaż i ewentualny demontaż, do którego nie są potrzebne narzędzia. 

Ostatnio szczególnym zainteresowaniem cieszą się samoczynnie otwierane szafki bezuchwytowe. W takich meblach zastosowano technikę push to open – oznacza to, że przy niewielkim naciśnięciu frontu, szafka się otwiera.

Obecnie na rynku można dostać zawias meblowy, który w pełni będzie dopasowany do konkretnej szafki. Dobrze dobrane zawiasy sprawiają, że użytkowanie mebla jest długotrwałe i niezwykle komfortowe.

Podnośniki meblowe – ważny element funkcjonalnej kuchni

Ten użyteczny element służy do montażu w górnych frontach uchylnych. Dzięki niemu fronty w szafkach otwieranych do góry, mogą się otwierać i zamykać. Ważny jest prawidłowy dobór takiego podnośnika meblowego, aby móc podnosić front praktycznie bez użycia siły.  Aby wybrać urządzenie dobrej jakości, warto zwrócić się do firmy zajmującej się produkcją okuć tapicerskich – Almet Rafał Piasecki Producent okuć tapicerskich, z siedzibą w Rychtalu.

Duży wybór tego produktu zapewnia dowolność w projektowaniu mebli w sposób umożliwiający swobodne ich użytkowanie. Szczególnie popularne są podnośniki, które charakteryzują cichym i delikatnym domknięciem. Te, których budowa opiera się na siłownikach gazowych są uniwersalne. Mogą być używane w meblach kuchennych, łazienkowych i pokojowych.

Opracowanie:

Podziel się