Materiał Partnera Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając klamkę do drzwi wejściowych?

Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając klamkę do drzwi wejściowych?

Klamka to niewielki i niepozorny element wykończeniowy drzwi, który wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie, dlatego trzeba dobrze przemyśleć jego wybór. W końcu to klamka umożliwia wejście do domu, a więc powinna je także uniemożliwiać złodziejom i innym niepożądanym osobom. Z artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę, wybierając klamkę, aby spełniała ona swoją funkcję jak najlepiej.

Lokalizacja a wykonanie klamki

Najbardziej podstawowym kryterium determinującym wybór klamki zewnętrznej jest jej lokalizacja. Ta znajdująca się w klatce schodowej i otwierająca drzwi do mieszkania tak naprawdę może być dowolna, gdyż nie jest narażona na żadne szkodliwe czynniki. Wystarczająca będzie jedynie powłoka np. z niklu, która zabezpieczy produkt przed korozją. Natomiast sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o klamkę zewnętrzną drzwi znajdujących się w domu jednorodzinnym. Ta wystawiona jest na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz, słońce oraz ujemne temperatury, dlatego musi być znacznie odporniejsza. Najlepiej sprawdzą się modele wykonane w 100% z aluminium, jego stopów lub stali nierdzewnej, co zagwarantuje ochronę przed rdzewieniem, jak również ścieraniem się materiału.  

Konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo

Klamka to element umożliwiający otworzenie drzwi i dostanie się do wnętrza domu, czy też mieszkania. Jednak oczywiste jest, że nie chcemy, aby taką możliwość posiadały osoby niepowołane i właśnie dlatego klamka musi mieć odpowiednią konstrukcję, której nie będzie można łatwo zdemontować. Co najważniejsze klamka zewnętrzna powinna posiadać odpowiednio grube i dopasowane śruby montażowe, ale tylko od wewnątrz. Dzięki temu złodzieje nie będą mieli możliwości rozkręcić klamki. Ważną kwestią jest także solidne wykonanie produktu i właściwie działający mechanizm, najlepiej z wkładką antywłamaniową.

Aspekty wizualne i praktyczne

Bardzo istotne są także walory estetyczne klamki, gdyż stanowi ona widoczny element drzwi, a także wejścia do domu. Różnorodna oferta firm takich jak specjalizująca się w okuciach stolarki budowlanej Alubrass Ewa Bartosz pozwala dobrać klamki tak, aby pasowały do wykończeń np. bramki od ogrodzenia, drzwi garażowych czy ogólnie elewacji domu. Możemy wybrać modele z szyldem długim lub rozetą, wykończone licznymi kolorami, ale też wykonane z wielu materiałów. Warto także pamiętać o kwestiach praktycznych, a więc m.in. po której stronie będzie zamontowana klamka. To natomiast uzależnione jest od tego, którą ręką otwieramy drzwi oraz gdzie znajdują się zawiasy.

Podziel się