Materiał Partnera Najważniejsze parametry techniczne agregatów ciśnieniowych

Najważniejsze parametry techniczne agregatów ciśnieniowych

Agregaty ciśnieniowe to temat bardzo szeroki, dlatego przy omawianiu najważniejszych parametrów tego typu urządzeń zdecydowanie najlepiej skupić się na konkretnym przykładzie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej wysokociśnieniowemu agregatowi pompowemu KRS 15/50 SC z oferty krakowskiej firmy, która posiada wieloletnie doświadczenie związane z produkcją agregatów tego typu oraz w sprzedaży i naprawie pomp.

Budowa agregatu ciśnieniowego

Wysokociśnieniowy agregat pompowy KRS 15/50 SC firmy J.J. Krupiński z Krakowa, któremu się przyglądamy, został zaprojektowany do przeprowadzania prób ciśnieniowych w procedurze ręcznego sterowania parametrami próby. Składa się z pompy nurnikowej SPECK, która jest napędzana poprzez elastyczne sprzęgło za pomocą silnika elektrycznego. Wysokociśnieniowy agregat pompowy jest uruchamiany przez elektryczny układ sterujący, który spełnia funkcję rozruchu, pracy, zatrzymania; układ stanowi również niezbędne zabezpieczenie. Agregat jest wyposażony w zestaw dwóch zaworów kulowych, zawór iglicowy, manometr precyzyjny i zbiornik wyrównawczy, które są przeznaczone do przeprowadzania prób ciśnieniowych przy ręcznym sterowaniu.

Praca maszyny i najważniejsze parametry techniczne

Zanim przejdziemy do tematu najważniejszych parametrów technicznych omawianego agregatu, sprawdźmy, jak to wszystko działa. Agregat pompowy jest podłączany do źródła medium i badanego obiektu. Kolejny krok to uruchomienie procedury próby ciśnieniowej; pompa nurnikowa tłoczy medium (konkretnie: wodę o maksymalnej wielkości zanieczyszczeń 50 μm, co stanowi pierwszy parametr techniczny dot. agregatu) do zadanego ciśnienia. Gdy ustawione ciśnienie jest już uzyskane, obiekt próby odcina się odpowiednim zaworem i wyłącza się maszynę. W zależności od wymaganej procedury badany obiekt pozostaje pod zadanym ciśnieniem przez określony uprzednio czas. Jeśli chodzi o parametry techniczne, kontynuując wątek medium w obiegu z agregatem wysokociśnieniowym, maksymalna temperatura wody to 70 st. C. Na wejściu znajduje się filtr wody. Minimalna temperatura otoczenia to 4 st. C. Maksymalne ciśnienie robocze to 50 bar. Wydajność całości wynosi 15 litrów na minutę. Potrzebny silnik elektryczny to silnik trójfazowy lub jednofazowy (230 V), 2,2 kW, 400 V, 50 Hz, 1450 obr/min. Warto też wspomnieć o przyłączach ssawnych. To G1/2, tłoczne: M22x1,5lub G3/8 lub inne według zamówienia na potrzeby konkretnego klienta. Na koniec warto dodać, że maszyna zbudowana jest na wózku lakierowanym proszkowo lub opcjonalnie na ramie stacjonarnej.

Podziel się