Artykuł sponsorowany Jak poprawnie dobrać motoreduktor do napędu?

Jak poprawnie dobrać motoreduktor do napędu?

Nierzadko motoreduktory stanowią alternatywę dla wieloelementowych napędów tradycyjnych. Stanowią urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu, a dodatkowo są dostępne w wielu wariantach. Skutecznie optymalizują pracę maszyn przemysłowych pod warunkiem właściwego dopasowania do konkretnej aplikacji. Pod uwagę należy wziąć nie tylko czynniki ekonomiczne, ale również inżynieryjne. O tym szerzej piszemy w poniższym artykule.

Funkcja motoreduktora

Takie rozwiązanie technologiczne coraz częściej pojawia się w zastosowaniu przemysłowym, aby skutecznie zastępować napędy rozproszone. W jednym urządzeniu, jaki stanowi motoreduktor, znajduje się bowiem silnik elektryczny, jedna bądź kilka przekładni mechanicznych, hamulec oraz sprzęgło. Dzięki temu zajmują one o wiele mniej miejsca i nadają się wszędzie tam, gdzie problem to ograniczenia pod względem dostępnej przestrzeni. Sprawdzają się nie tylko pod kątem kompaktowych gabarytów, ale również ze względu na gwarancję optymalnej pracy maszyn przemysłowych. Zapewniają małe prędkości obrotowe przy jednocześnie dużych momentach obrotowych, czyli zupełnie przeciwnie do tradycyjnych silników elektrycznych. Ponadto motoreduktory, na przykład od firmy NORD Drivesystems z Zakrzowa, wyróżniają się energooszczędnością, a także precyzyjnym i stosunkowo cichym działaniem.

Kryteria doboru urządzenia

Właściwe dopasowanie rozwiązania do aplikacji w przemyśle ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej eksploatacji, a co za tym idzie, także zmniejszenia awaryjności i oszczędności kosztów utrzymania. Warto więc zwrócić uwagę między innymi na to, w jakim środowisku ma pracować komponent i czego konkretnie od niego oczekujemy. W ofercie rynkowej znajdziemy zróżnicowane pod tym kątem modele. Na przykład ślimakowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymaga się dużej redukcji oraz niewielkiej mocy. Natomiast motoreduktory walcowe czy też walcowo-stożkowe zapewniają wysoką sprawność, jak również niewielką redukcję.

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze odgrywa tak zwany współczynnik pracy, którym charakteryzuje się urządzenie. Wylicza się go na podstawie takich danych jak:

  • liczba startów na godzinę,
  • temperatura otoczenia,
  • rodzaj obciążenia,
  • liczba godzin pracy na dobę,
  • prędkość wału wejściowego.

Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście także zapotrzebowanie na moc konkretnej maszyny oraz sposób montażu. Nie zapominajmy o zabezpieczeniach, w które urządzenie powinno zostać wyposażone i możliwości dokupienia dodatkowego osprzętu w postaci między innymi czujników temperatury, układów chłodzenia, podwójnego uszczelnienie, jak i blokady ruchu wstecznego. Przy wyborze motoreduktora z pewnością jego niska cena, choć równie ważna, nie powinna odkrywać głównej roli.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas