Artykuł sponsorowany Jak skalibrować czujnik piezoelektryczny?

Jak skalibrować czujnik piezoelektryczny?

Czujniki piezoelektryczne odgrywają kluczową rolę w pomiarach drgań, prędkości, sił czy ciśnienia w wielu gałęziach przemysłu. Kalibracja tych precyzyjnych urządzeń ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia dokładności i niezawodności wyników pomiarów. W artykule omówimy, czym są i do czego służą czujniki piezoelektryczne oraz jak skalibrować taki czujnik krok po kroku.

Czym są i do czego służą czujniki piezoelektryczne? 

Czujniki piezoelektryczne wykorzystują zjawisko piezoelektryczne, aby przekształcić działające na nie zmiany kształtu lub siły na napięcie elektryczne. Dzięki odpowiedniej budowie opartej na kryształkach piezoelektryków oraz metalowych okładzinach przekazujących drgania możliwe jest dokładne mierzenie wielu parametrów, które mają kluczowe znaczenie w różnych branżach przemysłu i nauki.

Kalibracja czujnika piezoelektrycznego: gdzie ją wykonać?

Aby przeprowadzić kalibrację czujnika piezoelektrycznego, konieczne jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego takiego jak wzbudnik z łożyskiem powietrznym czy stacja robocza do sterowania, akwizycji i archiwizacji danych kalibracyjnych. Każdy czujnik drgań typu ICP® (IEPE) lub typu ładunkowego jest testowany zgodnie z normą ISO 16063–21.

Przeprowadzenie kalibracji w laboratorium akredytowanym zgodnie z ISO/IEC 17025–2005 niesie za sobą liczne korzyści takie jak chociażby: międzynarodowe uznanie certyfikatów kalibracji, zgodność z narodowymi i międzynarodowymi standardami oraz pewność najwyższej dokładności wyników pomiarów.

Znaczenie i konieczność kalibracji 

Kalibracja czujników piezoelektrycznych, którą możesz zlecić np. firmie EC Test Systems, jest niezbędna w celu zapewnienia ich niezawodności i precyzyjności pomiarów. Błędne pomiary mogą prowadzić do kosztownych problemów takich jak np.: niepoprawne działanie urządzeń, linii produkcyjnych czy pojazdów. W szczególnych przypadkach, gdy test jest unikalny i niepowtarzalny jak np. start rakiety, kalibracja jest absolutnie kluczowa.

Producent zaleca przeprowadzenie kalibracji co 12 miesięcy, o ile sprzęt nie pracuje w ciężkich warunkach pomiarowych (np. wysokiej temperaturze) oraz nie doznał uszkodzenia lub potencjalnego uszkodzenia (np. czujnik został uderzony, upadł na twardą powierzchnię, sygnał pomiarowy odbiega od normy).

Wprowadzenie regularnych kalibracji sprzętu pomiarowego pozwala na zminimalizowanie ryzyka błędnych pomiarów, a także zwiększa wiarygodność wyników. Tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać potencjał czujników piezoelektrycznych i zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz efektywności produkcji.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas