Artykuł sponsorowany Najważniejsze informacje o frezowaniu rozmaitych metali

Najważniejsze informacje o frezowaniu rozmaitych metali

Frezowanie wywiera duży wpływ na różne gałęzie przemysłu. Dzięki niemu powstają elementy maszyn i urządzeń pracujących w wielu branżach. Umożliwia, bowiem precyzyjną obróbkę twardych materiałów jak stal nierdzewna, mosiądz, aluminium, żeliwo. Frezować można także tworzywa sztuczne, drewno, szkło i ceramikę. Uniwersalność tego procesu sprawia, że warto poznać najważniejsze informacje na jego temat. 

Szybka obróbka metali

Formowanie twardych materiałów metalowych wymaga użycia specjalnej techniki. Jedną z najszybszych i najbardziej precyzyjnych metod jest wspomniane już frezowanie. Polega na skrawaniu powierzchni surowca i nadawaniu mu wybranego kształtu i rozmiaru. Wykorzystywane do tego narzędzie nazywane frezem ściąga nadmiar materiał, z którego tworzą się wióry o zmiennej grubości. Podczas pracy głowica robocza obraca się a ruch posuwowy wykonuje obrabiany przedmiot. Czasem jednak w tej płaszczyźnie porusza się także narzędzie. Frezowanie jest używane do robienia kół zębatych, rowków, gwintów, otworów itp. Dzięki niemu działa niejeden zakład metalowy, ale też firmy działające w innych branżach. Co jeszcze trzeba wiedzieć o opisywanym procesie?

Charakterystyka obróbki wiórowej

Frezowanie jest jedną z odmian obróbki skrawaniem, maszyny, które je wykonują nazywane są frezarkami. Ich najważniejszym elementem są narzędzia tnące produkowane z węglików spiekanych, stali kobaltowej lub szybkotnącej. Dzielą się na następujące odmiany:

  • walcowe,
  • tarczowe,
  • palcowe,
  • czołowe,
  • trzpieniowe.

Cześć frezów powstaje z jednego kawałka stali, inne są połączone korpusem. Sam proces podlega różnym podziałom, jeden z nich wyróżnia frezowanie walcowe i kształtowe. W pierwszym przypadku krawędzie skrawające narzędzia są rozmieszczone na walcu. W drugim znajdują się na bryle obrotowej o bardziej złożonym zarysie. Tak czy inaczej charakteryzowana technika pozwala na tworzenie elementów mających skomplikowane kształty.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym, istotnym podziale. Skupiającym się na kierunku ruchu głowic i obrabianych materiałów. Zgodnie z tym kryterium wyróżnia się dwie wersje a pierwsza to frezowanie przeciwbieżne. Narzędzie skrawające obraca się przeciwnie do posuwu materiału. Ta metoda, stosowana w Profesjonalnym Zakładzie Obróbki Skrawaniem Ulmech, zmniejsza siły działające na frez. Jednak jakość obrabianej powierzchni jest niższa niż w przypadku drugiej wersji, czyli frezowania współbieżnego. Cechuje się tym, że ruch krawędzi tnącej jest zgodny z posuwem surowca. To zapewnia dłuższą żywotność narzędzia. Do obróbki metali najczęściej używane są frezarki CNC. Maszyny programowane numerycznie przystosowane do masowej produkcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas