Artykuł sponsorowany Charakterystyka innowacyjnego cięcia tlenowego

Charakterystyka innowacyjnego cięcia tlenowego

Wśród metod cięcia stali jedną z wyróżniających się technik jest cięcie tlenowe. Na czym ono polega? Jakie ma zastosowanie i zalety? Dlaczego potrzebne są przy takim cięciu gazy towarzyszące? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu. Poznaj innowacyjne cięcie tlenowe.

Czym jest cięcie tlenowe?

Cięcie tlenowe inaczej zwane jest cięciem gazowym oraz płomieniowym. Służy ono przede wszystkim do cięcia stali konstrukcyjnych niskowęglowych oraz niskostopowych. Technika ta pozwala również obrabiać blachy stare np. pokryte rdzą. Na czym jednak polega cięcie tlenowe? Technologia ta opiera się na rozgrzewaniu metalu ciętego do tzw. temperatury zapłonu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu gazów technicznych towarzyszących. Dla przykładu cięcie żelaza jest możliwe dopiero po uzyskaniu przez materiał temperatury 1050 stopni Celsjusza. Dopiero wtedy struktura zostaje w szczelinie cięcia utleniona i następuje wydmuchanie materiału za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem.

Jak wygląda proces cięcia tlenowego?

Proces cięcia tlenowego jest stosunkowo prosty. Przede wszystkim należy ustawić płomień podgrzewający tworzony przez gazy towarzyszące. Musi być on umieszczony maksymalnie 3 milimetry od ciętego arkuszu. Po osiągnięciu przez blachę temperatury spalania rozpoczyna się cięcie właściwe. Przesunięcie cięcia rozpoczyna się, gdy dolna część blachy zostanie przecięta, a szczelina przedmuchana. Podkreślić należy jednak to, że szerokość szczeliny zawsze uzależniona jest od grubości materiału. O szczegóły warto pytać ekspertów z pracowni AGWO-SERWIS. Zajmuje się ona właśnie cięciem tlenowym, taśmowym oraz obróbką CNC.

Gazy towarzyszące cięciu tlenowemu

Przy cięciu tlenowym należy wykorzystywać dodatkowe gazy, które służą rozgrzewaniu materiału podczas cięcia tlenem. Nie są to zatem gazy osłonowe, ale zalicza się je do gazów technicznych. Obecnie wykorzystuje się cztery z nich:

  • propylen,
  • gaz ziemny,
  • propan,
  • acetylen.

Ostatnie dwa gazy znacznie się od siebie różnią. Propan wykorzystuje się przy cięciu tlenowym grubych blach. Acetylen wystarcza przy obróbce blach cienkich.

Zalety cięcia tlenowego

Cięcie tlenowe uznawane jest za bardzo ekonomiczne. W porównaniu z alternatywnymi technologiami jest zatem bardzo tanie i niesamowicie wydajne. Szczególnie zwrócić uwagę warto na to, że technologia ta ma bardzo duży zakres grubości ciętych materiałów. Dzięki temu może być stosowana do obróbki zarówno detali, jak i większych konstrukcji, a także całych serii produktowych. Cięcie tlenowe swoje zastosowanie znalazło przy tworzeniu półproduktów, wyrobów gotowych i prefabrykatów dla motoryzacji, przemysłu lekkiego i ciężkiego, przemysłu maszynowego, energetyki, budownictwa.

Zaletą, o której nie można także zapomnieć, jest to, że cięcie tlenowe zapewnia możliwość cięcia pod różnymi kątami. Margines błędu jest określony do nawet jednej setnej milimetra, a po zakończonym procesie dany wyrób nie wymaga przechodzenia wielu dodatkowych działań wykańczania. Cięcie tlenowe nie powoduje również znacznych ubytków materiałowych. Nie wpływa na całą konstrukcję ciętego przedmiotu i nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas