Artykuł sponsorowany Na czym polega wymiana wymienników ciepła

Na czym polega wymiana wymienników ciepła

Wymienniki ciepła to urządzenia, dzięki którym możliwe jest dostarczanie energii cieplnej do naszych domów niezależnie od tego, jakie jest jej źródło. Element ten stanowi serce pomp ciepła i kotłów: kondensacyjnych, gazowych czy na paliwo stałe.  Na jakiej zasadzie działa ta część? Na czym polega wymiana wymiennika ciepła i kiedy trzeba ją przeprowadzić?

Czym są wymienniki ciepła?

Pod hasłem „wymienniki ciepła” kryje się spora grupa urządzeń o różnym przeznaczeniu oraz sposobie działania. Jednak główną funkcją tego sprzętu, niezależnie od typu, jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma substancjami (np. dwoma płynami albo gazem i płynem). Najczęściej pojęcie to wiąże się z systemami ogrzewania – w kotłach czy pompach ciepła to właśnie wymiennik odpowiada za odbiór energii – ale wymienniki ciepła są wśród nas praktycznie w każdej sytuacji. O to, jakie urządzenia opierają się na tym mechanizmie, zapytaliśmy eksperta z firmy V-Serwis.

Oczywiście, wymienniki są ważnym elementem systemów ogrzewania, ale tak naprawdę wszędzie tam, gdzie musimy coś ogrzać lub schłodzić, używane są różnego rodzaju wymienniki ciepła. Zwykły domowy grzejnik także jest wymiennikiem ciepła, podobnie np. czajnik elektryczny, ale też w lodówce oraz chłodnicy samochodowej ta część musi się pojawić.

Jest wiele typów wymienników ciepła, dlatego nie sposób opisać jednej zasady działania, która odnosiłaby się do nich wszystkich. Można powiedzieć jedynie w wielkim uproszczeniu, że w wymienniku ciepła spotykają się dwie substancje. Dzięki temu, że ich temperatury dążą do wyrównania, cieplejsza przekazuje energię chłodniejszej, przez co sama się schładza i wraca do obiegu, aby pobrać kolejną porcję ciepła np. z kotła. Z kolei ogrzana substancja (może to być woda) kieruje się do odbiorników ciepła, czyli np. naszych domowych kaloryferów. Tam oddaje ciepło otoczeniu i wraca do wymiennika, aby znów przyjąć energię od czynnika cieplejszego.

Kiedy potrzebna jest wymiana wymiennika ciepła?

Jak każde urządzenie, tak i wymiennik ciepła może się z czasem zużyć albo ulec uszkodzeniu. Po czym poznać, że czas pomyśleć o nowym wymienniku? Skupimy się tu na tych, które pracują w systemach ogrzewania z kotłami i pompami ciepła.

To, co powinno nas zaniepokoić, to wahania temperatury w domu. Jeżeli grzejniki są cały czas włączone i ustawione na jednym poziomie, a czujemy wyraźnie, że robi się znacząco chłodniej albo cieplej, czas przyjrzeć się ogrzewaniu, a szczególnie wymiennikowi ciepła.

Kolejny niepokojący symptom to wyciek płynu z wymiennika ciepła – oznacza to, że jest nieszczelny, przez co zaczyna brakować czynnika wymiany energii i ciepło nie dotrze do grzejników.

Wymiana wymiennika ciepła nie ogranicza się wyłącznie do zmiany elementu na nowy. Istotny jest też czynnik chłodniczy, którego niewystarczająca ilość albo zła jakość stopniowo uszkadza całą instalację. Zmiana wymiennika na nowy powinna zawsze wiązać się z napełnieniem go czynnikiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas