Materiał Partnera Na czym polega wulkanizacja taśm przenośnikowych?

Na czym polega wulkanizacja taśm przenośnikowych?

Taśmy przenośnikowe stosowane są w różnych maszynach wykorzystywanych niemalże we wszystkich dziedzinach przemysłu. Nie może ich zabraknąć w kopalniach surowców mineralnych i kruszyw, w elektrowniach i elektrociepłowniach, w cementowaniach i zakładach wapienniczych czy też w magazynach i sortowniach. Dodać warto, że tego typu podzespoły znacznie wpływają na poziom zautomatyzowania procesu przemysłowego, a także na jego wydajność. Istotne jest zatem regularne serwisowanie i konserwowanie taśm przenośnikowych, do czego służy technika wulkanizacji. Na czym ona polega i komu zlecić takie zadanie?

Wulkanizacją taśm przenośnikowych zajmują się renomowane przedsiębiorstwa takie jak BELTS-SERVICE z miejscowości Brzozówka. Dysponują one nie tylko kadrą wyspecjalizowanych fachowców, ale także sprzętem pozwalającym na wykonanie wulkanizacji, czy to metodą klejenia na gorąco, czy na zimno. Najlepsze pracownie serwisowe podejmują również współpracę z dostawcami nowych taśm oraz komponentów do ich wulkanizacji.

 W jaki sposób wykonywana jest wulkanizacja taśm przenośnikowych?

Wulkanizacja taśmy przenośnikowej zawsze poprzedzona jest dokładną analizą techniczną maszyny oraz całego podzespołu, co pozwala dobrać właściwą metodę naprawczą. W dużej mierze zależy to od zakresu uszkodzeń oraz od technologii wykonania złącza. Nie bez znaczenia jest też rodzaj taśmy, jej materiał oraz rdzeń. W uogólnieniu przyjąć jednak można, iż w branży stosuje się trzy metody wulkanizacji:

 1. Klejenie taśm na gorąco – technika ta zapewnia wysoką trwałość złączy i jest powszechnie wykorzystywana przy serwisie różnych typów taśm przemysłowych.
 2. Klejenie taśm na zimno – metoda opiera się o wykorzystanie specjalnych preparatów oraz klejów i jest ceniona przy naprawie taśm, do których ciężko się dostać czy też nie ma możliwości ich demontażu z maszyny.
 3. Połączeniem mechanicznym – technika oparta o zastosowanie gotowych złącz stalowych, gdzie potrzeba natychmiastowego serwisu.

Dlaczego wulkanizacja taśm przemysłowych jest konieczna?

W zależności od materiału taśm przemysłowych, a także ich zastosowania – np. przenoszenie surowców kopalnianych, opakowań kartonowych, elementów blaszanych – różni się poziom zużycia tychże podzespołów. Należy jednak wiedzieć, że obecnie najlepsze na rynku taśmy wykonywane są w taki sposób, by gwarantować najwyższą moc przerobową przez wiele lat. Producenci wymagają jednak od użytkowników wykonywania częstych przeglądów technicznych. Wulkanizacja jest zatem podstawowym procesem pozwalającym zachować długą trwałość taśm przenośnikowych. Ich serwis jest zaś znacznie bardziej opłacalny od zakupu nowych elementów, zwłaszcza że dobrze przeprowadzone klejenie pozwala przywrócić oczekiwane efekty pracy. 

Obsługa serwisowa taśmociągów

Nie tylko wulkanizacja taśm przemysłowych ważna jest dla utrzymania taśmociągów i innych maszyn w dobrym stanie. Wybierając serwisanta, warto stawiać na przedsiębiorstwa, które są również w stanie zapewnić inne działania konserwacyjne oraz naprawcze. Zaliczyć można do nich m.in.:

 • łączenie taśm przenośnikowych,
 • progowanie taśm przenośnikowych,
 • oklejanie bębnów napędowych (np. okładzinami antypoślizgowymi),
 • montaż taśm przenośnikowych,
 • sprzedaż taśm przenośnikowych nowych i używanych.

Rekomendowane jest także podejmowanie współpracy z serwisantami, którzy gwarantują serwis taśm przenośnikowych oraz wyposażenia przenośników taśmowych:

 • fartuchów uszczelniająco-gumowych, poliuretanowych,
 • systemów czyszczących: zgarniacze, szczotki, rolki,
 • systemów naprowadzających taśmę: krążniki kierunkowe, tarcze poliuretanowe,
 • sit do przesiewaczy: stalowe, sita poliuretanowe,
 • wyrobów gumowych według  specyfikacji klienta: formatki gumowe, uszczelki,
  sznury gumowe. 
Taką obsługę zapewnia wspomniana już pracownia BELTS-SERVICE.

Opracowanie:

Belts-Service s.c.

Brzozówka 60

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas