Materiał Partnera Na czym polega proces gięcia stali?

Na czym polega proces gięcia stali?

Elementy kształtne wykonane zarówno ze stali, jak i innych stopów metali, wykorzystywane są w wielu branżach. Od elektronicznej, poprzez motoryzacyjną, aż na budowlanej kończąc. Dzieje się tak dlatego, że stal jako materiał ma wiele bardzo pożądanych zalet. Mowa tu o twardości, wytrzymałości mechanicznej oraz odporności na trudne warunki atmosferyczne. Na czym jednak polega i czego wymaga ten proces w wydaniu profesjonalnym?

Giętarki mechaniczne i sterowane komputerowo

Proces gięcia stali nie byłby możliwy bez wykorzystania najnowocześniejszych urządzeń. Te zasadniczo można podzielić na dwie kategorie. Sterowane ręcznie oraz sterowane komputerowo. Z giętarek pierwszego typu najczęściej korzystają przedstawiciele branży budowlanej, ze szczególnym uwzględnieniem dekarzy. Służą one do wykonywania obróbek z blachy, której grubość nie przekracza 0,5 mm. Co jednak w przypadku, gdy materiał zasadniczy jest znacznie grubszy? Potrzebna jest przede wszystkim ogromna siła nacisku, której nie da się wygenerować za pomocą mięśni. Tutaj z pomocą przychodzą giętarki sterowane komputerowo. Nie dość, że umożliwiają one gięcie niezwykle grubych blach, to jeszcze robią to z dokładnością do 0,05 mm.

Prasa krawędziowa ze sterowaniem numerycznym CNC zapewnia także możliwość gięcia w kilku płaszczyznach, dzięki czemu z łatwością można wykonać obiekty przestrzenne. Aby mieć pewność, że obróbka przygotowana zostanie z troską o najmniejszy nawet detal, warto zlecić wykonawstwo najbardziej doświadczonym fachowcom. Zdecydowanie należy do nich firma Metconcept, która dzięki swojemu ultranowoczesnemu wyposażeniu od lat zapewnia inwestorom łatwy dostęp do usług gięcia stali. Co jeszcze warto wiedzieć o gięciu blach?

Czym jest gięcie blach?

Gięcie blach jest procesem, mającym na celu trwałe odkształcenie materiału pod wpływem momentu zginającego. Warto w tym miejscu podkreślić, że zastosowana siła, różna będzie dla poszczególnych stopów metalu, ponieważ każdy z nich jest w stanie wytrzymać inną wartość krytyczną. Co w momencie, gdy się ją przekroczy? Spójność materiału ulega dezintegracji, a co za tym idzie, nadaje się tylko do wyrzucenia. Pękanie metalu przyspieszają również jego niedoskonałości takie jak rysy, nierówności lub naderwania.

Inwestorzy mogą skorzystać z usług gięcia materiałów do długości nieco ponad 4 metrów. Niemniej jednak przy montażu warto postawić na większą ilość materiałów krótszych niż mniejszą ilość komponentów dłuższych. Stal może ulegać wtedy różnego rodzaju odkształceniom poprzez oddziaływanie naprężających. Można temu przeciwdziałać, stosując dodatkowe siły rozciągające. Nie należy również zapominać, iż stal i inne metale podatne są na działanie wysokich i niskich temperatur. Dlatego ich montaż zaleca się z użyciem dylatacji, dzięki której materiał będzie mógł swobodnie pracować.

Opracowanie:

Metconcept sp. z o.o. sp. k.

Nowy Dwór Mazowiecki , Przemysłowa 8

Podziel się