Materiał Partnera Jakie są metody formowania tworzyw sztucznych?

Jakie są metody formowania tworzyw sztucznych?

Formowanie to proces wytwórczy polegający na kształtowaniu płynnego lub giętkiego materiału przy użyciu sztywnej ramy zwanej formą bądź matrycą. Podczas formowania tworzyw sztucznych proszek albo ciekły polimer są umieszczane w wydrążonej formie, dzięki czemu mogą przyjąć pożądany kształt. Najpopularniejsze techniki formowania tworzyw sztucznych to formowanie rotacyjne, wtrysk oraz rozdmuchiwanie.

Na czym polega formowanie rotacyjne?

Formowanie rotacyjne to proces polegający na wytwarzaniu dużych, pustych w środku, części i produktów, takich jak pojemniki, zbiorniki magazynowe, części samochodowe, boje morskie, pachołki drogowe czy kadłuby kajaków. Formy mogą zawierać wkładki, krzywe i kontury, które mają być widoczne na uformowanym produkcie.
 Pierwszym etapem procesu jest umieszczenie proszku lub płynnej żywicy w metalowej formie, która obraca się w piecu, aż żywica dokładnie pokryje jej wnętrze. Ciągły obrót formy wytwarza siłę odśrodkową, tworząc produkty o równych ściankach. Po ostygnięciu utwardzone tworzywo sztuczne jest wyjmowane z formy.

Na czym polega formowanie wtryskowe?

Formowanie wtryskowe to proces wytwarzania niestandardowych części z tworzyw sztucznych poprzez wtryskiwanie stopionego materiału pod wysokim ciśnieniem do metalowej formy. Podobnie jak w przypadku innych procesów, forma jest chłodzona i otwierana po wtryśnięciu stopionego tworzywa sztucznego.
 Formowanie wtryskowe, wykonywane przez Unam, jest powszechnie stosowane do produkcji niestandardowych części z tworzyw sztucznych o bardzo dużej objętości. Duże wtryskarki mogą formować części samochodowe, natomiast mniejsze maszyny wytwarzać bardzo precyzyjne części z tworzyw sztucznych do zastosowań chirurgicznych. Ponadto istnieje wiele rodzajów żywic i dodatków do tworzyw sztucznych, które można zastosować w procesie formowania wtryskowego, zwiększając elastyczność projektów inżynieryjnych. Formy wtryskowe są szczególnie rekomendowane w przypadku dużych nakładów produkcyjnych. W przypadku tej metody przygotowanie oprzyrządowania zajmuje zwykle 12-16 tygodni, a produkcja dodatkowe 4 tygodnie.


Formowanie z rozdmuchem

Formowanie z rozdmuchem to metoda wytwarzania pustych, cienkościennych, niestandardowych części z tworzywa sztucznego. Służy przede wszystkim do wytwarzania produktów o jednakowej grubości ścianek i precyzyjnym kształcie. Proces opiera się na tej samej zasadzie co dmuchanie szkła – tworzywo jest wdmuchiwane do formy i rozszerzając się, dociska się do ścianek, przyjmując nadany kształt. Procesy formowania z rozdmuchem są najczęściej wykorzystywane do produkcji butelek, plastikowych beczek oraz zbiorników paliwa.

Opracowanie:

Unam Młynarski Andrzej

Złotów , Okrężna 2

Podziel się