Na czym polega metoda cięcia wodą?
PrzemysłCięcie strumieniem wody, zwane również obróbką strumieniowo-cieplną, wodno-ścierną lub Water Jet, jest bardzo precyzyjną techniką, pozwalającą na czyszczenie lub obróbkę różnych materiałów. Pozwala na uzyskanie prezycyjnych elementów o dowolnym kształcie. Początki tej metody sięgają pierwszej połowy XX wieku, jednak zyskała dużą popularność w latach ‘80 i z powodzeniem jest wykorzystywana do dziś.
Jak działa cięcie wodą?
Metoda ta wykorzystuje strumień wody o wysokim ciśnieniu, który jest swego rodzaju nośnikiem dla materiału ściernego - piasku granatu. Urządzenia do cięcia wodą zbudowane są z dwóch elementów: pompy wysokociśnieinowej i wycinarki. Pierwszy element dostarcza wodę, drugi - kieruje ją w określone miejsce. W wycinarce dochodzi również do wymieszania wody i materiału ściernego, które następnie są wypuszczane z ogromną prędkością. Efekt? Ogromna precyzja, równe krawędzie, brak mikropęknięć lub odkształceń materiału.
Z pomocą tej techniki można ciąć najróżniejsze rodzaje materiałów (nawet najgrubsze i najtwardsze): kamień, drewno, stal, metale kolorowe, gumę, ceramikę, szkło, stal węglową, stal nierdzewną. Metoda ta jest bardzo popularna, skuteczna i wybierana nawet przez bardzo wymagających klientów. Usługę profesjonalnego cięcia wodą wykonuje m.in. firma Krawmet Tomasz Żmijewski.
Zalety cięcia wodą
Technika ta wyróżnia się licznymi zaletami, wśród których można wymienić m.in.:
- Dużą precyzję,
- Szybkie i bardzo dobre efekty (równe krawędzie),
- Zastosowanie nawet do grubych i twardych materiałów,
- Niższy koszt niż przy cięciu laserem,
- Niską temperaturę procesu,
- Brak mikropęknięć i odkształceń,
- Możliwość uzyskania nawet skomplikowanych kształtów.
- Warto dodać, że przy cięciu wodą nie powstają pyły ani szkodliwe opary.
Cięcie laserowe czy też cięcie wodne?
Choć cięcie laserem jest w przemyśle popularną metodą, to jednak cięcie strumieniem wodnym daje dużo większe możliwości. Przede wszystkim poradzi sobie nawet z najbardziej trudnymi materiałami - metodę wodną można zastosować niemal do każdego materiału. Jej efekty są niezwykle precyzyjne, materiał ma czystą powierzchnię, bez zmian strukturalnych lub odkształceń. W przypadku cięcia laserem czasem wymagana jest dodatkowa obróbka krawędzi, co z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty.
Nie tylko cięcie wodą - poznaj inne usługi
Firmy zajmujące się obróbką i skrawaniem mają w swojej ofercie znacznie szerszy zakres usług niż tylko cięcie wodą. Przykładem jest Krawmet Tomasz Żmijewski, która wykonuje m.in.:
- Cięcie laserem,
- Cięcie rur i profili laserem,
- Toczenie CNC,
- Frezowanie CNC,
- Wiercenie,
- Gwintowanie,
- Gięcie krawędzi blach.