Artykuł sponsorowany Obróbka cieplna metali - co warto o niej wiedzieć?

Obróbka cieplna metali - co warto o niej wiedzieć?

Różnego rodzaju przedmioty bądź urządzenia składające się z metalu do wytworzenia potrzebują profesjonalnej obróbki tego materiału. Wyróżnić w tej kwestii możemy kilka odmiennych metod obróbki metalu, do których należy między innymi bardzo popularna obróbka cieplna. Podpowiadamy zatem, czym jest oraz co warto wiedzieć na temat obróbki cieplnej metali.

Czym jest obróbka cieplna metali?

 Jest to ogólna nazwa różnego rodzaju obróbek wielu metali takich jak na przykład stal czy metale nieżelazne bądź stopy, które polegają na zmianie ich struktury oraz właściwości mechanicznych i plastycznych poprzez ocieplenie bądź schłodzenie ich z odpowiednią szybkością.

Podział obróbki cieplnej

 Obróbkę cieplną metali możemy podzielić na kilka rodzajów, a należą do nich:

  • Obróbka cieplna zwykła - Jest to rodzaj obróbki, który dzieli się na kilka etapów takich jak wyżarzanie, czyli nagrzanie materiału do określonej temperatury po to, by następnie powoli go wystudzać. Kolejnym etapem tej obróbki jest hartowanie, czyli podgrzanie materiału do temperatury hartowania, a następnie błyskawiczne jego wychłodzenie, dzięki czemu metal zyskuje na wytrzymałości. W następnej kolejności obrabiany metal musi zostać poddany przesyceniu, czyli uzyskaniu odporności na korozję poprzez stabilizację ausenitu oraz starzeniu, którego celem jest zwiększenie wytrzymałości i twardości przy jednoczesnym zmniejszeniu plastyczności obrabianego metalu bądź stopu.
  • Obróbka cieplno-mechaniczna - Nazywana także obróbką cieplno-plastyczną metoda, która polega na podzieleniu materiałów ze względu na temperaturę obróbki, stopień gniotu oraz szybkości odkształcenia metalu. W tej metodzie możemy wyróżnić trzy rodzaje obróbki w zależności od temperatury, w której materiał podlega obróbce i są to obróbki wysokotemperaturowe, niskotemperaturowe bądź z przemianą izotermiczną.
  • Obróbka cieplno-chemiczna - Jest to rodzaj obróbki stosowany między innymi na żeliwie bądź innych stopach żelazowo-węglowych, a ma na celu zmianę ich właściwości chemicznych oraz fizycznych, dzięki wysokiej temperaturze w połączeniu z chemicznymi czynnikami poprzez nasycanie jednym bądź wieloma pierwiastkami. Do tego rodzaju obróbki możemy zaliczyć na przykład chromowanie lub aluminiowanie.
  • Obróbka cieplno-magnetyczna - Tego rodzaju obróbka ma na celu zmianę właściwości magnetyczne stopów w stanie stałym poprzez oddziaływanie na nich temperatury, czasu i pola magnetycznego.

Komu warto zlecić obróbkę cieplną metali?

 Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w różnego rodzaju obróbkach metali, a jedną z nich jest firma All-Met, której warto zaufać ze względu na doświadczenie pracowników jak i szeroki zakres oferowanych usług, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć coś dla siebie w kwestii obróbki metali.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas