Materiał Partnera Na czym polega piaskowanie elementów metalowych?

Na czym polega piaskowanie elementów metalowych?

Zabieg piaskowania jest bardzo popularny - polega na oczyszczeniu elementów metalowych, tak, aby ich struktura została nienaruszona przez wiele lat i zachowała swoje walory. Piaskowanie zapobiega niszczeniu tworzywa, wyrównuje powierzchnię i przygotowuje elementy np. do malowania proszkowego. Dowiedz się, jak przebiega proces piaskowania i jakie są jego efekty.

Piaskowanie metali

Piaskowanie polega na starannym oczyszczeniu powierzchni danego, metalowego elementu. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko korodowania metalu, a tym samym znacząco przedłużamy jego żywotność. Do piaskowania wykorzystywany jest materiał ścierny i strumień sprężonego powietrza bądź cieczy. Obecnie cały proces jest maksymalnie zautomatyzowany, za sprawą nowoczesnych technologii. Dzięki temu piaskowanie metali jest precyzyjne, a sam proces nie trwa długo. Warto podkreślić, że piaskowanie pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, nawet tych, znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Piaskowaniem metali i części niemetalowych zajmuje się renomowana firma Simian z Wojkowic, w województwie śląskim. Firma świadczy również usługi związane z malowaniem proszkowym.

Przebieg piaskowania metali

Aby oczyścić dany element specjaliści wykorzystują piaskarkę, która pod wpływem sprężonej cieczy lub powietrza z dużą prędkością uderza drobinkami piasku. Efekt tego zabiegu to idealnie oczyszczona i wyrównana powierzchnia. Metal jest wówczas delikatnie szorstki, dzięki czemu idealnie nadaje się np. do malowania. Do oczyszczania może być użyty nie tylko piasek, ale również suchy lód, szkło, czy cząsteczki metalu. Do piaskowania wykorzystywane są różne metody – do wyboru mamy między innymi piaskowanie na sucho i piaskowanie na mokro.  Pierwsza metoda nie wymaga zastosowania wody i sprawdza się, gdy wykonawca nie chce używać do piaskowania dodatkowych urządzeń. Natomiast piaskowanie na mokro sprawia, że podczas procesu oczyszczania nie unosi się pył.

Piaskowanie metali warto zlecić doświadczonym specjalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą. Pamiętajmy, żeby przekazać fachowcom, na jakim efekcie nam zależy. Eksperci wezmą pod uwagę nasze oczekiwania i wybiorą najlepszy materiał ścierny do piaskowania, dzięki czemu metalowe elementy będą wyglądały dokładnie tak, jak chcemy. Specjaliści zwrócą uwagę także na rodzaj powierzchni, jej grubość oraz trwałość i doradzą nam, jaka metoda piaskowania sprawdzi się najlepiej.

Podziel się