Artykuł sponsorowany Obróbka metali

Obróbka metali

Obróbka metali to proces, który ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Proces ten sprawia, że możemy wykorzystywać metal w rozmaitych dziedzinach życia. Plastyczność, ciągliwość oraz kowalność metalu sprawiają, że można go dowolnie formować, co świadczy o jego ogromnej uniwersalności. W dzisiejszym artykule omówimy szerzej technologie, które pozwalają nam na efektywną obróbkę metali. 

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem to proces, który składa się z dwóch części. Pierwszą jest obróbka wiórowa. Jest ona wykonywana z wykorzystaniem obrabiarek, które mają usunąć nadmiar metalu. Dzięki temu możemy uzyskać określony kształt danego elementu. Drugą jest obróbka z wykorzystaniem narzędzi z ziarnem ściernym. Możemy zaliczyć do nich tarcze, osełki, płótna ścierne, pasty oraz papier. Ta technologia jest często wykorzystywana w zakładach, które specjalizują się w obróbce metali.

Obróbka cieplna

Jak sama nazwa wskazuje obróbka cieplna to proces, w trakcie którego następuje nagrzewanie lub chłodzenie metalu. Proces ten odbywa się ze ściśle określoną szybkością. Obróbkę cieplną bardzo często łączy się z obróbką mechaniczną lub chemiczną. W procesie obróbki cieplnej metal poddawany jest:

  • wyżarzaniu,
  • hartowaniu,
  • twardzaniu cieplnemu,
  • nasycaniu określonymi pierwiastkami.

Obróbka plastyczna

Obróbka plastyczna polega na poddawaniu metalu naciskowi. W tym przypadku wartość użytej siły musi przekraczać wytrzymałość danego surowca. Dzięki zastosowaniu obróbki cieplnej jesteśmy w stanie uzyskać pożądany kształt surowca, a przy tym zmienić jego właściwości fizyczne. Obróbka cieplna jest wykonywana na gorąco, pół gorąco oraz zimno. Wybór metody zależy od rodzaju metalu oraz efektów, jakie chcemy uzyskać. Obróbka plastyczna jest najstarszą formą obróbki metali. Metoda ta jest powszechnie stosowana w zakładach takich jak firma Nabor z Kraśnika, która zajmuje się kompleksową obróbką metali, a także produkcją artykułów gumowych.

Obróbka chemiczna

W procesie obróbki chemicznej na metal oddziałuje odpowiednia mieszanka związków chemicznych. Ich zadaniem jest wytworzenie na jego powierzchni powłoki ochronnej. Powłoka ta pozwala zabezpieczyć metal przede wszystkim przed korozją. Dodatkowo warstwa ochronna zwiększa wytrzymałość metalu. W trakcie obróbki chemicznej surowiec poddawany jest procesom takim jak węgloazotowania oraz nawęglanie.

Obróbka cieplno-chemiczna

W przypadku stopów żelaza z węglem często stosuje się obróbkę cieplno-chemiczną. Dzięki temu żeliwie i staliwie zmienia swoje właściwości fizykochemiczne. W trakcie obróbki cieplno-chemicznej żelazo może być poddawane procesom takim jak:

  • aluminiowanie,
  • azotowanie,
  • nawęglanie,
  • chromowanie,
  • siarkowanie,
  • węgloazotowaniu,
  • naborowywaniu.
Obróbka metali to z całą pewnością bardzo szerokie pojęcie. Jednocześnie procesy obróbki są bardzo zaawansowane pod względem technologicznym. Ich przeprowadzanie wymaga ogromnej wiedzy oraz zaplecza technicznego, którym dysponują tylko świetnie zorganizowane i zarządzane firmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas